7.10. 2019 20:15

Koniec radiátorom! Zohrejte si domovy omnoho štýlovejšie!

7.10. 2019 20:15

Koniec radiátorom! Zohrejte si domovy omnoho štýlovejšie!

Ako si zabezpečiť doma teplúčko, ktoré bude vyzerať štýlovo?

Koniec radiátorom! Zohrejte si domovy omnoho štýlovejšie!

 

Vonku je nepríjemne sychravo a vaše radiátory sú podobne studené ako vaša nálada? Iste, hodilo by sa prikúriť, ešte však nie je tá pravá vykurovacia sezóna. Všetci to dobre poznáme. S rovnakou situáciu sa môžete stretnúť na chate či na inom sezónne obývanom mieste. Čo takto vyhriať si priestor príjemnými krbovými kachľami? Ešte presne netušíte ako na to?

Ostatní práve čítajú: Poznáte výhody malých kuchýň? My áno

Krbové kachle  sú vynikajúcou alternatívou, ak si nemôžete dovoliť krb, ale chcete vykurovať jednu či viacero miestností. Poslúžia tiež ako doplnkový zdroj kúrenia k vášmu hlavnému vyhrievaniu a na maximum ich využijete práve v prechodných mesiacoch na jar a na jeseň.

Koniec radiátorom! Zohrejte si domovy omnoho štýlovejšie!
Zdroj: unsplash.com

 

Príjemná atmosféra

Nielen šikovne poslúžia a vykúria, čo potrebujete, ale zároveň blikotajúci oheň vytvorí i príjemnú atmosféru. Čo je však dôležité vedieť a pripraviť, než si ich domov nainštalujete, respektíve než si ich naplánujete do svojho nového bývania?

Ostatní práve čítajú: Nechce sa vám sledovať módne trendy? Stavte na nadčasové kuchyne s týmito 4 tipmi

Existuje viacero druhov kachlí. Tými prvými sú voľne stojace kachle, druhou alternatívou je krbová vložka, ktorú bude treba v danej miestnosti obstavať. Treťou alternatívou je kachľová pec, teda krbové kachle, na ktorých môžete aj variť alebo piecť.

Ostatní práve čítajú: Strop zo sadrokartónu? Nikdy! Vieme, aký strop v kuchyni bude moderný aj o sto rokov

Náš tip: Priestorovo najzaujímavejšie riešenie ponúkajú voľne stojace krbové kachle. Nemusia totiž stáť nevyhnutne len v rohu miestnosti, ale naopak, pokojne môžu tvoriť dominantný prvok v priestore.

Koniec radiátorom! Zohrejte si domovy omnoho štýlovejšie!
Zdroj: unsplash.com

 

Čo k nim budete potrebovať?

Krbové kachle si nebudete môcť nainštalovať svojpomocne, je potrebná inštalácia odborníkom. Počítajte s tým, že ide o zariadenie, ktoré váži desiatky, niekedy aj cez sto kilogramov, preto je potrebné premyslieť si manipuláciu s nimi. Zároveň budete musieť zavolať aspoň na jednu návštevu aj kominára, ktorý najprv skontroluje stav komína a odporučí prípadné úpravy či zásahy, rovnako skontroluje stav po inštalácii.

Ostatní práve čítajú: Vďaka kuchyni v TEJTO farbe budete mať nonstop dobrú náladu

K inštalácii sa vzťahujú aj ďalšie bezpečnostné opatrenia, nezabúdajte najmä na nehorľavú podlahu, sklenenú podložku alebo nehorľavú dosku, na ktorej kachle budú stáť, vpredu musí siahať aspoň 50 centimetrov, na bokoch a zadnej strane aspoň 30 cm od zariadenia. Do blízkosti kachlí sa nesmú stavať horľavé materiály, posuňte ich aspoň o 80 centimetrov a samotné kachle majú stáť aspoň 20 cm od steny.

Ostatní práve čítajú: Viete vôbec, čo všetko sa vám zmestí na vnútornú stranu dvierok v kuchyni? Pozrite!

Náš tip: Externý prívod vzduchu potrebujú len kachle, pri ktorých neviete zabezpečiť dostatočný prívod z interiéru. Stáva sa to vo veľmi malých priestoroch alebo v nízkoenergetických a pasívnych stavbách.

Koniec radiátorom! Zohrejte si domovy omnoho štýlovejšie!
Zdroj: unsplash.com

 

Budú stačiť?

Pri výbere vás bude zaujímať okrem iných parametrov aj výkon kachlí. Ten je dôležitý, inak vám správne nevykúria všetky potrebné priestory. Výkon sa uvádza v kW, zohľadňujte pri tom veľkosť samotnej miestnosti, funkčnosť komínu, druh použitého paliva (zvyčajne suché drevo alebo brikety), ale aj tepelné straty objektu.

Ostatní práve čítajú: Existujú 3 veci, ktoré vám oživia kuchyňu a stačí vám na ne len pár eur

Náš tip: Ak plánujete kachľami vykurovať viacero miestností, zvážte krbové kachle so zabudovaným teplovodným výmenníkom. Fungujú tak, že časť tepla využívajú na ohrievanie miestnosti, v ktorej sú nainštalované, zvyšok tepla sa použije na ohrev vody. Pomocou čerpadla potom rozvádzate vodu do ostatných miestností.

A teraz si pozrite v našej GALÉRII, aký je krb nesmierne dizajnový a že aj v paneláku je možná jeho inštalácia!

Zdroj: agáta
7.10. 2019 20:15
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44