2.5. 2019 22:30

Koniec mýtom: Zvoliť na balkón nábytok z plastu alebo ratanu?

2.5. 2019 22:30

Koniec mýtom: Zvoliť na balkón nábytok z plastu alebo ratanu?

Nábytok na balkón: Zvoliť ratan alebo plast?

Koniec mýtom: Zvoliť na balkón nábytok z plastu alebo ratanu?

Chcete si zariadiť príjemné posedenie na balkóne, lodžii alebo na terase? Áno, najpodstatnejší je výber toho správneho nábytku. A nemyslíme len na pohodlie. Jedným z rozhodujúcich faktorov je totiž výber správneho materiálu. Lenže ktorý je pre vás ten správny?

Pozrite si aj: Vďaka novým záclonám a závesom bude vaša kuchyňa ako nová

Ak zvážite všetky pre a proti, iste si vyberiete materiál, ktorý bude nielen verne slúžiť, ale uspokojí aj po estetickej stránke, navyše, vašu peňaženku nezaťaží a nebude ani pridávať robotu naviac s náročnou údržbou. Je pre vás vhodnejší plast, ratan alebo dokonca iná, napríklad kovová alternatíva?

Koniec mýtom: Zvoliť na balkón nábytok z plastu alebo ratanu?

 

V prípade plastu pustite z hlavy nevkusné biele stohovateľné stoličky. Prirodzene, sú lacné a dostupné vo výpredajoch v každom väčšom supermarkete. Ale vy si predsa zariaďujete svoj kútik na viac ako jednu sezónu.

Pozrite si aj: Už neváhajte: Pre túto vec POTREBUJETE kuchynskú linku na mieru

Moderný plast

Moderný plast má mnoho podôb. Jeho výhodou je nízka hmotnosť, jednoduchá manipulácia a ešte ľahšia údržba. Neplesnivie, nemusíte sa obávať dažďa a v prípade voľby kvalitnejšieho a o niečo drahšieho výrobku, existuje veľká šanca, že vám môže vydržať po dlhú dobu.

Pozrite si aj: Skutočne funkčná kuchyňa potrebuje TÚTO vec: Mali ju už naše prababky

Na druhej strane plastové dieliky alebo nohy sa pomerne ľahko lámu. Plast je tiež nepriedušný, pri sedení na ňom sa budete potiť, preto je vhodné vybaviť sedaciu časť mäkkými podložkami. Nejde však o prírodný materiál a jedného dňa bude predstavovať veľký odpad.

Koniec mýtom: Zvoliť na balkón nábytok z plastu alebo ratanu?

 

Moderný plastový nábytok - hlavne vo vyšších cenových kategóriách, však na prvý pohľad nemusí vôbec pôsobiť plastovo, napríklad ak imituje farebné variácie ratanu či iné podobné materiály. Môže preto predstavovať funkčný, praktický a navyše estetický doplnok vášho balkónu.

Pozrite si aj: Zero waste kuchyňa nie je módny výstrelok, ale životný štýl

Siahnete po prírode?

Ratan, drevo alebo bambus prinesú jemný závan prírody aj na vašu lodžiu. Ak milujete príjemné materiály, ktoré sú šetrné aj k holej pokožke, bude drevo tým pravým. Pre dlhšie sedenie na týchto materiáloch však opäť odporúčame použiť mäkké podsedáky či tenšie matrace.

Pozrite si aj: Viete si predstaviť mentolovú kuchyňu?

Na rozdiel od plastu však prírodné materiály, a to dokonca aj tie ošetrené a namorené potrebujú pravidelnú údržbu. Na zimu je potrebné ich očistiť a zazimovať, v priebehu sezóny pravidelne otrieť, skontrolovať a keďže tieto materiály sú živé a pracujú, občas dotiahnite všetky skrutky a šróby. Tiež je vhodné nevystavovať ich intenzívnemu slnečnému žiareniu, postupne im zmení farbu.

Koniec mýtom: Zvoliť na balkón nábytok z plastu alebo ratanu?

 

Pri kvalitnom dreve počítajte s vyššou hmotnosťou nábytku, bude zrejme menej mobilný, môže tiež byť rozmernejší. Odporúčame ho hlavne na chránené balkóny alebo na úplne či čiastočne zastrešené miesta, kde váš nábytok naplno nezasiahne letný dážď alebo búrka.

Stále ste nerozhodní? Pozrite si záhradný nábytok v našej GALÉRII a porovnajte.

Zdroj: agáta
2.5. 2019 22:30
Diskusia ()
Zdieľať článok