14.10. 2020 18:00

Knižnica ako dominanta obývačky: Dizajn aj účel v jednom

14.10. 2020 18:00

Knižnica ako dominanta obývačky: Dizajn aj účel v jednom

Foto: iStock

Ani v súčasnej "dobe technickej" sa nič nevyrovná klasickej tlačenej knihe. Môcť si ju poťažkať v rukách, cítiť jej vôňu, počuť šušťanie strán - nič z toho vám elektronická čítačka neposkytne. Ak sa vám darí nájsť si čas na čítanie, určite máte celkom slušnú zbierku kníh. Kam s nimi?

Dominanta obývačky

Rozhodnutie umiestniť knižnicu v obývačke je logické. Ide o reprezentatívnu miestnosť a knižnica v nej plní funkciu dekoračného prvku. Veľkou mierou k tomu určite prispievajú pestré obálky kníh. Na police však nemusíte dať len knihy. Hoci, klobúk dolu, keď ich máte toľko, že na ich uloženie potrebujete knižnicu na celú stenu a od podlahy až po strop. Odporúčame knihy kombinovať s dekoráciami a izbovými rastlinami, ktoré dojem osviežia a odľahčia a výsledok bude pôsobiť moderne a štýlovo. Ak sem zakomponujete televízor a hi-fi súpravu, knižnica vám úplne zastúpi úlohu obývacej steny.  

Zdôraznite štýl

Pri výbere políc alebo regálu na knihy sa uistite, že materiálom a vzhľadom zapadnú do štýlu a celkového vizuálu obývacej izby. Ak je interiér prevažne zahalený do dreva, rovnaký dekor použite i na knižnici. Niekedy je náročné nájsť presne "ten" dekor či odtieň dreva. V takom prípade siahnite po univerzálnej bielej farbe, tá pristane ku všetkému. V prípade, že chcete zdôrazniť industriálny vzhľad obývacej izby, výber je jednoznačný – čierna farba alebo kov.

Biela knižnica je univerzálna.
Biela knižnica je univerzálna.
Zdroj: Archív

Klasické i atypické

Veľkosť knižnice dimenzujte nielen podľa množstva kníh, ale tiež s ohľadom na priestor, ktorý máte k dispozícii. Nemusíte nevyhnutne vystaviť všetky knihy, ktoré ste kedy v živote prečítali. Na police uložte najmä tie, ku ktorým sa často vraciate, sú nepoškodené a také, ktoré majú zaujímavý obal. Jednoduché línie sú moderné, ale aj na samostatných policiach môžete "uletieť" a dopriať si atypické tvary. Priestor na ukladanie kníh nezriedka poskytne i multifunkčný nábytok z dielne renomovaných dizajnérov.

Rozdelí priestor

Policový regál s knihami môžete využiť na rozdelenie otvoreného priestoru. Trend prepojenej obývačky a kuchyne je stále populárny, ale na vytvorenie útulného a prívetivejšieho dojmu v spoločenskej zóne je vhodnejšie ju od pracovnej predsa len vizuálne oddeliť. Na tento účel je knižnica ideálna. V rámci obývačky si zároveň vytvoríte kútik na čítanie, v ktorom môžete relaxovať pri dobrej knihe. Možnosť oddeliť jednotlivé zóny je rovnako na nezaplatenie aj v menších bytoch. Tam je to priam žiaduce. A opäť pomôže knižnica... Uvažujte o umiestnení regálu na kolieska, aby ste ním mohli pohnúť v prípade potreby opätovného zväčšenia priestoru. 

autor:  Radomir
14.10. 2020 18:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy