16.1. 2013 7:00

Knihy a knižnice: Pre každého je to iná srdcovka

16.1. 2013 7:00

Knihy a knižnice: Pre každého je to iná srdcovka

Foto: Ikea

Pri téme knižníc sme sa zamysleli nad tým, ako rôzne každá z nás pristupuje k ukladaniu kníh a k akému žánru inklinuje.

Práve si kreslím plány nového zariadenia do obývačky a zmena, ktorú má priniesť oproti súčasnému stavu, je práve uzatvorenie knižníc nepriehľadnými dvierkami. Nepatríme k ľuďom, ktorí si knihy na otvorených policiach ukladajú podľa veľkosti či farby.

Máme ich uložené v skupinkách podľa tematiky: knižky beatnickej generácie, Bondyho underground, veselú kôpku Satinského & Lasicu, fantasy kútik či obľúbené knižky o starej Bratislave a architektúre.

Aj keď sa prachu na knihách zbavujeme pomerne ľahko špeciálnou násadkou na vysávači, mám pocit, že takto vystavené sa väčšmi ničia a blednú. Okrem toho, k súčasne navrhovanému kubistickému nábytku mi veľké otvorené police plné rôznorodých kníh veľmi nesedia a pôsobia skôr chaoticky.

Tentoraz ostaneme len pri pár najoblúbenejších kúskoch uložených sem-tam na obývačkovej zostave. Zaujímavé je, že presne opačnú skúsenosť mám s knižkami v detskej izbe. Kým boli úhľadne usporiadané v uzatvorených skrinkách, deti o ne počas roka neprejavili žiadny záujem.

Len čo som ich vyložila na otvorenú policu do ich zorného uhla, veľmi rýchlo, ale prirodzene sa stali obľúbenou súčasťou ich života.

Monikine záložky

Kníh máme veľa, v podstate som v byte zdedila veľkú rodičovskú knižnicu. Postupne sa ich snažím redukovať. Knihu prečítam, a keď nie je naozaj veľmi dobrá, odovzdám ju ako dar do knižnice.

Našťastie v našej miestnej knižnici sú ochotní prevziať akékoľvek knihy. Police s knihami máme otvorené, na tomto riešení mi však prekáža množstvo prachu, ktoré sa na knihy za roky nanesie.

Nie žeby som nemala hoci aj niekoľko záložiek do kníh, zvyčajne však vezmem práve to, čo mám po ruke, od lístka na autobus, čistej papierovej vreckovky alebo visačky z nových šiat.

Záložky v zásuvke stola sa akosi nie a nie dostať na rad. Tento rok som neprelúskala veľa kníh, ale z tých, čo mi prišli do ruky, sa mi najviac páčilo Celestínske proroctvo. „Zhltla“ som ho za tri dni. Ak máte chuť na dávku duchovna či ezoteriky, môžete siahnuť práve po nej.

Editina knižnica

Dôstojné miesto na knihy sme si naprojektovali už pri stavbe domu. Hoci osobne by som uprednostnila špeciálnu miestnosť zaplnenú masívnymi knižnicami, pohodlným chaise-longom a dizajnovou účelnou lampou, priestorové možnosti moje sny okresali.

Dnes si naše knižky doprajú odpočinok pri schodisku na poschodí. Ako inak, v namieru vyrobených drevených knižniciach s rustikálnym podtónom. Aktuálne tituly však mávam hneď poruke.

Bojujú o moju každodennú priazeň pod lampou na nočnom stolíku. A po akom žánri siaham najčastejšie? Po láskavom a humornom. Toho nie je nikdy dosť!

Adelin chaos

U nás je knižnica dominantou obývačky, pretože zaberá celú výšku jednej steny. Je to na pohľad pekné a pestré, pretože police na knihy sú otvorené. Ale nepraktické! Jednak preto, lebo ak chceme siahnuť po knihe z najvyššej police, bez vyťahovania rebríka to nejde, a prach na horných policiach si šetríme celý rok.

Iba raz za rok sa nám totiž podarí zložiť všetky knihy a drobnosti z políc, poutierať ich a poukladať nanovo. Aj keď sa snažíme tak, aby často používané knihy boli v dosahu a tie menej na horných policiach, poriadok nevydrží dlho.

Počas roka málokto z našej domácnosti vráti vytiahnutú knihu na miesto, pribúdajú aj nové knihy a po chvíli je na policiach opäť chaos. Posledný prírastok v našej knižnici je kniha od slovenskej autorky Jany Benkovej Slečna nebezpečná, ktorú som hltavo prečítala za tri večery, tak ako všetky jej ženské romány.

Katkine obľúbené

Knihy majú pre mňa čaro, nielen keď ich čítam, ale aj uložené „na hromádke“ v otvorenej knižnici siahajúcej od podlahy po strop. Rozčítaná kniha má u mňa miesto na nočnom stolíku.

Naposledy ma zaujala literatúra faktu Strýko z Bratislavy od Dietmara Griesera. Najbližšie plánujem návrat ku skvelému románu Viliama Klimáčka Námestie kozmonautov.

Miškina fikcia

Keďže priestor mojej obývačky sa nedá nafúknuť a v podstate len jedna stena umožňuje pojať knižnicu, uvažovala som o verzii „fiktívnej knižnice“ – teda tapety so vzorom kníh.

Priestor obývačky by tak vyzeral útulnejšie. V internetových obchodoch som ich našla hneď niekoľko. Ak by som mala priestor väčší, isto by som volila veľkú policovú zostavu, ktorá by pokrývala celú stenu obývačky.

Vkladala by som do nej nielen knihy, ale i drobné veci a talizmany z ciest. Alternatívou by bola knižnica ako deliaca priečka. Použiteľná by tak bola z oboch strán.

autor:  Inéz Búci
16.1. 2013 7:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44