20.12. 2019 15:00

Každý šiesty človek žije v chorom dome alebo byte. Týka sa to aj vás?

Nezabudnite na svetlo

Získavanie optimálnej kvality svetla počas dňa a nedostatok svetla v noci je dôležité. Svetlo môže mať obrovský vplyv na hladiny melatonínu a hormónov, ktoré môžu ovplyvniť štruktúru spánku a energie. Ak si myslíte, že umelým svetlom môžete nahradiť to prirodzené, nie je to úplne tak. Aj umelé svetlo môže byť problematické.

Moderné LED diódy ponúkajú rozmanité vlastnosti farebných spektrálnych prvkov, ktoré vytvárajú biele svetlo, ale niektoré majú v spektre príliš veľa modrej farby. Modré svetlo je tiež vyžarované zo zariadení, ako sú ploché televízory, počítače a smartfóny. Toto tzv. modré svetlo môže spôsobiť napríklad bolesť hlavy. Jednoduchým (a úsporným) riešením je obmedziť používanie zariadení s modrým svetlom neskoro večer a vypnúť ich, keď sa nepoužívajú.

Každý šiesty človek žije v chorom dome alebo byte. Týka sa to aj vás?

Vyčistite vzduch

Negatívne účinky znečistenia vonkajšieho ovzdušia sú dobre zdokumentované, ale čo vzduch vnútri našich domovov? Slabá kvalita vnútorného ovzdušia je spojená so syndrómom chorých budov a s príznakmi ako suchá alebo svrbiaca koža a bolesti hlavy.Vytváranie teplejších vonkajších stien je životne dôležité, rovnako ako primerané vetranie.

Inštalácia mechanickej ventilácie s jednotkou na obnovu tepla, ktorá cirkuluje a filtruje čerstvý vzduch, je jedným z riešení pre novostavby a rekonštrukcie celého domu. Zásuvný čistič vzduchu, ktorý zachytáva prach a peľ s nízkou spotrebou energie, je zase jednoduchou možnosťou dodatočnej úpravy. Pokračovanie na 3. strane.

Príklady zdravého bývania nájdete aj v našej GALÉRII.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
20.12. 2019 15:00
Diskusia  ()
Diskusia
44