26.4. 2016 8:00

Interiér: Ružová je farba pre chlapcov?

26.4. 2016 8:00

Interiér: Ružová je farba pre chlapcov?

Akú farbu presne vidíte, keď sa povie „ružová"? Správnym výberom môžete zmeniť nielen interiér, ale aj život.

Interiér: Ružová je farba pre chlapcov?

Pri návšteve niektorých obchodov s detským oblečením alebo hračkami môžete získať mylný dojem, že ružová farba existuje zhruba v dvoch odtieňoch: tzv. „barbie" ružová a ostrá cyklámenová. Nečudo, že mnoho ľudí má tým pádom na ne averziu a v interiéri si ju vedia predstaviť nanajvýš v dcérkinej izbe.

Interiér: Ružová je farba pre chlapcov?

50 odtieňov ružovej
Ružová však nemusí byť iba odporne sladkou žuvačkou - primiešavaním rôznych jemných podtónov (a litrov bielej) sa môže rozvinúť do náramne zaujímavých odtieňov. Potom človek ľahšie uverí tomu, že ide o farbu nádeje, súcitu, intuície a empatie. Z psychologického hľadiska pôsobí ružová - v správnom pomere a vhodnej intenzite - nielen upokojujúco, ale aj utešujúco - ako priateľská náruč, ktorá nás ubezpečuje, že nič nie je čierno-biele a veci môžu dopadnúť dobre (a pravdepodobne nie sú také hrozné, ako sa nám na prvý pohľad zdalo).

Interiér: Ružová je farba pre chlapcov?

Zmierňuje napätie a zlosť
Niektoré štúdie naznačujú, že steny natreté na ružovo, dokážu utíšiť aj inak zlostných, agresívnych jedincov. Má to však háčik - nesmie byť ružovej farby priveľa, pretože vtedy môže mať presne opačný efekt. Ak sa teda doma tešíte malej princezničke, odporúčame držať ružovú mániu pri zemi, aby sa z bábiky nestal hororový prízrak. Naopak tam, kde sa zvyknete častejšie hádať (obývačka, kuchyňa) je dobré zvážiť niektorý z jemných ružových tónov.

Interiér: Ružová je farba pre chlapcov?

Ružová je chlapčenská
V súčasnosti sa traduje, že ružová je farba pre dievčatká a modrá pre chlapcov. Verili by ste, že niekoľko storočí dozadu to bolo presne naopak? „Slovná detektívka" Jeanne Heifetzová, autorka knihy When Blue meant Yellow (Keď modrá znamenala žltá) skúmala, ako farby dostali svoje mená. Zistila, že v minulosti obliekali rodičia svoje ratolesti presne naopak, ako to zvyknú robiť teraz. Dievčatkám „patrila" svetlomodrá farba (symbol Panny Márie a poddajnosti) a chlapcom ružová, keďže je odvodená z dynamickej červenej farby. Napríklad hieroglyf pre červenú farbu sa v Starom Egypte kreslil ako plameniak (v skutočnosti ružový vták).

Interiér: Ružová je farba pre chlapcov?

Farby naopak
Červená (a jej odvodenina ružová) sa celkove pokladali za „silnejšie" farby, prislúchajúce k „silnejšiemu pohlaviu". Ešte aj v roku 1921 sa pensylvánsky Ženský inštitút domácich vied (nech skúmal čokoľvek) zasadzoval za to, že ružová farba je viac chlapčenská než svetlomodrá. Tú pokladali za pokojnú, pasívnu farbu, ktorá viac vystihuje poddajnú dievčenskú povahu, kým ružová má základ v dynamickej červenej a teda načrtáva aktívnejší (rozumej chlapčenský) prístup. V niektorých častiach Belgicka sa tento zvyk donedávna zachovával - chlapci dostanú ružovú a dievčatá modrú farbu.

Interiér: Ružová je farba pre chlapcov?

Ružová je lacnejšia
Odborníci sa dodnes nevedia dohodnúť, prečo sa tento trend diametrálne zmenil. Niektorí to prisudzujú rozširovaniu gréckeho vplyvu. Tam sa totiž modrá farba spájala s bohmi (a osudom), preto chlapci nosili modré oblečenie pre šťastie, aby si ich naklonili. Iná teória naznačuje, že aj za týmto treba hľadať peniaze: v Číne bolo farbenie na ružovo nepomerne lacnejšie (čiže tieto „lacné" odevy dostali dievčatá, ktoré mali v tamojšej spoločnosti nižšiu hodnotu), kým chlapci a muži sa obliekali do modrých textílií. Zaujímavé je, že v Namíbii (najmä medzi etnickými príslušníkmi Owambo) sa ženy obliekajú do výrazne ružových odevov, ktoré si zdobia šperkami zo zvláštnych ružových slimákov. Čím dlhší náhrdelník z takýchto ulít žena má, tým sa pokladá za lepšiu nevestu.

Interiér: Ružová je farba pre chlapcov?

Zvýši alebo zníži tlak?
Podobne ako červená, aj ružová farba môže zvýšiť energiu a krvný tlak - aj sa zameriame na intenzívnejšie odtiene. V jemnejších odtieňoch, najmä s nádychom dymovej, lososovej (prímes žltej) alebo farby ružového vína má naopak upokojujúce účinky, navodzuje uspokojenie a dokonca - znižuje chybovosť!

Autor: Nonka

Zdroj: nonka
26.4. 2016 8:00
Diskusia  ()
Diskusia
44