30.3. 2013 3:00

Inšpirácie pre zariadenie detskej izby

30.3. 2013 3:00

Inšpirácie pre zariadenie detskej izby

Keby sa nachádzalo v domácnosti toľko vlastných izieb, koľko má členov, cítili by sme ako králi. S rozrastajúcou sa rodinkou rastú aj nároky na priestor a súkromie. Niekedy rodičia musia spraviť kompromis a zrušiť obývaciu izbu, aby svojim deťom poskytli prijateľný komfort.

Inšpirácie pre zariadenie detskej izbyDvoj alebo trojizbový byt
Keď si dvojica robí plány do budúcnosti a nechce sa príliš zaťažiť vysokou hypotékou, rozhodne sa pre kúpu trojizbového bytu. Spálňa, obývacia a detská izba predstavujú bežný štandard, ktorý splní všetky očakávania. Ďalšou možnosťou je investícia do dvojizbového bytu, ktorý zatiaľ bezdetnej dvojici pri vysokom životnom tempe, ktoré dnes nie je u nikoho výnimkou, pre začiatok stačí. Keď sa rodina rozrastie o nového člena, kúpa novej nehnuteľnosti počká kým dieťa troška odrastie, pretože spočiatku radšej trávi chvíle s rodičmi ako samo.

Detská izba len pre dve deti
Veľkosť rodiny dopredu len ťažko odhadnúť, pretože osud býva často nevyspytateľný. Z hľadiska réžie na domácnosť, voľme menší byt, ktorý môžeme predať alebo vymeniť za väčší. Rodinný dom má svoje výhody v tom, že sa dá k kedykoľvek rozšíriť prístavbou alebo nadstavbou. Keď sa pozrieme na dispozíciu detskej izby v panelovom obytnom dome, ľahko sa dovtípime, že projekt plánoval s jedným či dvoma jej „obyvateľmi." Pri výbere izby dajme preto deťom tú najrozmernejšiu.

Inšpirácie pre zariadenie detskej izby

Postele, stôl a úložný priestor
Skôr než sa podujmeme k organizácii celej domácnosti, spravme si náčrt reálnej situácie. Zmestia sa do detskej izby dve solitérne postele, alebo treba zakúpiť poschodovú posteľ, aby sme v nej získali viac miesta? Okrem plnohodnotných lôžok potrebujeme do tohto priestoru umiestniť aj písací stôl a úložný priestor na hračky, alebo aj oblečenie. Zdieľaná detská izba nepredstavuje žiaden problém, ak medzi deťmi nie je príliš veľký vekový rozdiel. Rovnaké záujmy a odpočívací režim deti optimálne spájajú.

Priestor s hravou atmosférou
Nezabudnite na to, že detská izba by nemala byť len účelovo zariadená, ale mala by sa vyznačovať osobitou atmosférou. O tejto miestnosti sa zvykne hovoriť i ako o ríši fantázie. Doprajme svojim deťom, aby sa cítili ako rozprávkové bytosti a rozvíjajme ich tvorivosť ako najviac sa len dá. Aplikujme na steny hravé tapety, vyberme farebný nábytok a položme na podlahu koberec, ktorý stvárňuje mesto alebo obec s cestami. A nezabudnime ani na zavesenie mapy, aby deti dobre ovládali geografiu.

Zdroj: katarína
30.3. 2013 3:00
Diskusia ()
Zdieľať článok