7.2. 2023 15:00

Industriálny štýl. Krása ukrytá v drsnejšom dizajne

7.2. 15:00

Industriálny štýl. Krása ukrytá v drsnejšom dizajne

Foto: Unsplash

Priemyselný štýl nemusí byť chladný a nemusí byť dokonca ani strohý. Dokáže zahŕňať mnoho prvkov príjemného a útulného bývania, pričom sa v ňom snúbi nielen surovejší charakter opracovania, ale aj estetickosť a súmernosť škandinávskeho hygge. Objavte industriálne čaro aj u vás doma.

Korene v priemyselnej revolúcii

Bežne sa industriálny štýl považuje za moderné stvárnenie interiéru, ktorý sa dopravil do našich domovov s nástupom minimalizmu. Nie je to však celkom pravda. Jeho rozvoj sa začal už s priemyselnou revolúciou. V roku 1760 znamenala priemyselná revolúcia začiatok masovej výroby v Európe a Spojených štátoch. Mnohé z priemyselných prvkov sa dostali do interiérov. Druhá priemyselná revolúcia v roku 1870 viedla k pevnejším stavebným materiálom  ako betón a oceľ, ktoré často ostali odkryté. Priemyselný štýl ale  dozrel v roku 2000, keď New York a ďalšie mestské oblasti čelili nedostatku bývania. Továrne boli prestavané na priemyselné podkrovné byty s otvorenými pôdorysmi. A zrazu sa prišlo na to, že industriálne bývanie môže byť moderné, pekné aj útulné. A začalo sa šíriť do sveta.

Industriálny štýl vie byť príjemne jemný.
Industriálny štýl vie byť príjemne jemný.
Zdroj: pinterest

S puncom hygge 

Vzostup minimalizmu a hygge v poslednej dobe viedol k rozvoju industriálneho dizajnu a dokonca sa presťahoval z mestských štýlov do veľkých prímestských domov, ktoré majú otvorené priestory, veľké okná a neutrálne palety. Tento štýl je obľúbený aj v škandinávskom dizajne, kde sa mieša s hygge, útulnejším, minimalistickým štýlom. A spolu tak tvorí útulný, ale súčasne nie príliš prezdobený domov. 

autor:  Marcos
7.2. 2023 15:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy