23.2. 2020 18:00

Hypotéka alebo radšej podnájom? Toto sú pre a proti!

23.2. 18:00

Hypotéka alebo radšej podnájom? Toto sú pre a proti!

Stále sa neviete rozhodnúť, či si byt prenajať, alebo žiadať o úver pre vlastné bývanie? Oba tieto spôsoby majú svoje výhody aj nevýhody. Pozrite sa, čo všetko musíte zvážiť.

Na Slovensku prevláda trend mať vlastné bývanie čím skôr, je to ovplyvnené najmä cenou nájmu, ktorá je častokrát porovnateľná s výškou hypotéky, v mnohých prípadoch je to dokonca cenovo výhodnejšie. V zahraničí je to ale naopak, najmä vo veľkých mestách je úplne bežné, že ľudia žijú v podnájme aj celý život.

Prečo si vybrať podnájom?

Podnájom bytu vyhľadávajú najčastejšie študenti či ľudia, ktorí do určitého mesta prišli za prácou na vymedzenú dobu a takisto potenciálni záujemcovia o vlastné bývanie, ktorí z rôznych dôvodov nespĺňajú podmienky na získanie úveru na bývanie.

Výhody podnájmu

    Bývanie v podnájme nevyžaduje dlhodobý záväzok. Je to tiež ideálna voľba pre tých, ktorých práca alebo životný štýl vyžaduje časté zmeny miesta, alebo skrátka inklinujú k častým zmenám. Ako nájomník máte možnosť bývať aj v takej lokalite, v ktorej by ste si nemohli dovoliť kúpiť nehnuteľnosť. Ako nájomník ste zodpovedný len za veci, ktoré sa v byte nachádzajú na rozdiel od vlastníka, ten sa musí postarať o to, aby v byte všetko fungovalo, ako má.
Hypotéka alebo radšej podnájom? Toto sú pre a proti!
 

Nevýhody podnájmu

    Ste limitovaní pravidlami v nájomnej zmluve, ktoré vás môžu obmedzovať, najmä v spôsobe užívania bytu. V byte nemôžete robiť zmeny bez vedomia vlastníka. Návratnosť vašej investície, ako podnájomníka, je nulová, a tak prispievate na hypotéku vlastníkovi. Nájomné zmluvy sú väčšinou vyhotovované na dobu jedného roka, a teda neexistuje garancia, že ak by mal vlastník bytu iné plány, vaša nájomná zmluva bude predĺžená.

Pre koho je hypotéka výhodná?

Ak máte voľné finančné prostriedky, ideálne aspoň 20 % z hodnoty nehnuteľnosti, tak je hypotéka to pravé pre vás. O hypotéku najčastejšie žiadajú ľudia v produktívnom veku, zamestnaní na dobu neurčitú s výhľadom dlhodobého úväzku. Alebo partneri, ktorí by ťarchu hypotéky znášali spolu.

Hypotéka alebo radšej podnájom? Toto sú pre a proti!
Zdroj: Ľudmila
autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
23.2. 2020 18:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44