5.2. 2021 12:00

Hypokaustové vykurovanie rodinného domu - príjemné teplo a úspora

5.2. 2021 12:00

Hypokaustové vykurovanie rodinného domu - príjemné teplo a úspora

Foto: Profimedia.sk

Plynové, elektrické, infračervené... Typov vykurovania je mnoho, ale vybrať si tak, aby ste boli aj v najtuhšej zime v teple a spokojní je náročné. Počuli ste už o hypokaustovom vykurovaní? Nejde o žiadnu novinku, týmto spôsobom si teplo vytvárali už pred dvetisíc rokmi starí Rimania.

Úsporné a efektívne

Hypokaustové vykurovanie je typ vykurovania, z ktorého môžete profitovať. Zariadenie – kachľová pec alebo kozub totiž odovzdáva do priestoru sálavé teplo, ktoré sa v miestnosti rovnomerne rozvrství, preto nie sú rozdiely v teplote medzi stropom a podlahou citeľné. Ide o ekonomicky úsporné a efektívne vykurovanie, ktoré sa osvedčilo v nízkoenergetických domoch, no je s ním možné vykúriť aj poschodový dom.

Stačí sem-tam priložiť

Keďže výstavba pece a kozubu na hypokaustovom princípe je technicky náročné riešenie, pri ktorom je dôležité správne dimenzovanie, rozhodnúť sa musíte už vo fáze projektovania domu. Tiež je dôležité vybrať si kvalifikovanú firmu, ktorá má s týmto spôsobom vykurovania skúsenosti. Pec aj kozub sú konštruované ako uzatvorené stavby - medzi telesom a obstavbou sa akumuluje teplý vzduch, ktorý sa následne odovzdáva do interiéru. Hypokaustové zariadenia majú ďalšiu obrovskú výhodu: nevyžadujú časté prikladanie dreva. Interval môže byť pokojne 12-hodinový a k odovzdávaniu tepla dochádza i dlho po tom, ako ohnisko vyhaslo. Kvalitne zhotovená stavba nevyžaduje opravy a bude bez problémov slúžiť dlhé roky.

Prierez hypokaustovou pecou.
Prierez hypokaustovou pecou.
Zdroj: pinterest/lepsiebyvanie.centrum.sk

Zdraviu prospešné

Sálavé teplo, ktoré vzniká hypokaustovým spôsobom vykurovania je príjemnejšie pre ľudský organizmus. Má vlnovú dĺžku, ktorá je podobná slnečným lúčom, čo je veľmi príjemné. Zároveň pri ňom nevznikajú veľké tepelné rozdiely medzi podlahou a stropom, takže na studené nohy sa u vás doma už nikto nebude sťažovať. Je prospešné aj pre alergikov a ľudí s dýchacími ťažkosťami, lebo nevysušuje vzduch ani sa pri ňom nevíri prach. Vzduch v uzavretom systéme pece ohrieva až na 300 °C a odovzdáva ho sálavým spôsobom do priestoru, teda nedochádza k jeho „miešaniu“ so vzduchom v miestnosti.

Dominanta interiéru

Hypokaustová pec alebo kozub? Výber záleží od štýlu, v ktorom je interiér zariadený. Kozuby sú súčasťou moderných domov, tvarovo komplikovanejšie pece viac pristanú vidieckym domom a drevostavbám. Hypokaustová pec a kozub môžu mať rôzne stvárnenie. Môžu vyzerať ako klasické kachle s keramickým obkladom, moderná pec omietnutá omietkou s rôznou zrnitosťou alebo obložená kameňom.

Hypokaustový spôsob vykurovania je zdraviu prospešný.
Hypokaustový spôsob vykurovania je zdraviu prospešný.
Zdroj: www.cechkachliarov.sk

Má aj nevýhody

K nevýhodám hypokaustovej pece alebo kozuba patrí problematickejšie vykúrenie vzdialenejších miestností. Je takmer nemožné inštalovať ich do už postavených domov a sú aj priestorovo náročnejšie. Pre niekoho bude nevýhodou aj vyššia obstarávacia cena. Ak však vezmete do úvahy životnosť takejto pece alebo kozuba, účinnosť systému, nízku spotrebu paliva a minimálne náklady na údržbu, z dlhodobého hľadiska sa určite oplatí.  

autor:  Radomir
5.2. 2021 12:00
Diskusia ()
Zdieľať článok