1.12. 2012 7:00

Hore-dole: Každé schody sú svojím tvarom a rozmermi jedinečné

1.12. 2012 7:00

Hore-dole: Každé schody sú svojím tvarom a rozmermi jedinečné

Foto: Profimedia.sk

V moderných otvorených dispozíciách nielen prepájajú jednotlivé poschodia, ale sa zároveň stávajú ich súčasťou ako atraktívny architektonický prvok.

Takéto riešenia majú aj svoje nevýhody – rušenie súkromia členov domácnosti, zníženie tepelnej pohody v nižšom podlaží v dôsledku úniku tepla vyššie. Ak je schodisko umiestnené v neobytnej časti domu, stáva sa viac funkčnou, ako výtvarnou záležitosťou interiéru.

Situovanie schodiska má teda zásadný vplyv na dispozičné riešenie interiéru a naopak. Táto skutočnosť ovplyvňuje výber medzi monolitickým betónovým schodiskom s vhodným obkladom alebo samonosným. Každé má svoje výhody a špecifiká.

Znovuobjavená klasika

Monolitické betónové schodisko je lacnejšia alternatíva ako samonosné. Jeho konštrukcia je súčasťou stavby, preto ho treba naplánovať už pri projektovej príprave. Monolitické schodisko vzniká hneď po realizácii stropu, preto sa dá využívať už v čase hrubej stavby. Z betónu možno vytvoriť originálne tvarové riešenia.

Betón však nie je pohľadovo dominantný materiál, povrch stupníc aj podstupníc sa obkladá rôznym materiálom. Najčastejšie drevom, vinylom, kobercom, ale aj prírodným kameňom či sklom. Trendom je obklad schodiska z rovnakého materiálu, ako je nášľapná vrstva podlahy. Dosiahne sa tak celistvosť a plynulosť interiéru.

Ako ozdobný solitér

Častejšie sa však v našich domácnostiach siaha po samonosnom type schodiska, ktoré sa inštaluje do už hotového interiéru. Samonosné schody nepotrebujú žiadnu pomocnú konštrukciu, a preto pôsobia vzdušne a nerušivo. Konštrukcia takéhoto schodiska poskytuje elegantné, dekoratívne aj atypické riešenia, ktoré sa hodia do veľkolepých priestorov, ale aj do takých, kde sa ráta každý centimeter.

Priestorovo najúspornejšie sú mlynárske schody so šikmými alebo vykrajovanými stupňami.

Minimálne nároky na priestor má aj vretenové alebo točité schodisko, ktoré dodáva priestoru šmrnc. V moderných domoch sa však od točitých schodov ustupuje, preferujú sa účelové a komfortné priamočiare schodiská. Na pohodlné priamočiare schody je potrebná šírka minimálne jeden meter a dĺžka 4 až 5 metrov. V prípade nutnosti sa zatočenie nahrádza podestami a budovaním schodísk do tvaru L alebo U.

Drevo, sklo, kov?

Najväčší záujem je o materiálové riešenie – kombinácia drevo a kov, sklo a kov a celokovové samonosné schodiská. Celodrevené sa používajú menej napriek tomu, že sa najlepšie vyrábajú a ľahko tvarujú do špecifických priestorov. Možno niektorých môže odradiť, že tento prírodný materiál dlhodobo pracuje.

Na druhej strane interiér oživí, zútulní a zahrnie teplom.Ale drevené stupne v kombinácii s kovovou nosnou konštrukciou patria k materiálovo najrozšírenejším.

Najviac využívaná drevina je buk, potom jelša a dub. Vkusne pôsobí sklenené schodisko. Jeho údržba však nie je vôbec jednoduchá. O to viac, ak k nemu vyberiete kovové zábradlie. Aj na ňom bude vidieť každý odtlačok prsta. Preto je výhodnejšie použiť radšej matné materiály, na ktorých nebude vidieť každý dotyk.

Práve kombinácia kovu a skla najviac podporí moderný výraz interiéru. Svojich priaznivcov má aj prírodný kameň, z ktorého sa vyrábajú len vrchné vrstvy stupňov, pretože nepatrí k tým najlacnejším. Takéto schodisko pôsobí veľkolepým dojmom.

Dobré rady: Schody osádzajte až vtedy, keď už poznáte výšku podlahy vrátane napríklad podlahového vykurovania, inak sa nevyhnete efektu posledného nižšieho schodu. Točité schodisko voľte len v prípade priestorovej núdze, keď nie je možné nahradiť nekomfortný zatočený variant ani typom u alebo l s medzipodestami.

Ergonomické pravidlá: maximálny sklon schodiska 45 stupňov, ideálny 30 stupňov výška schodu 16 až 18 cm dĺžka schodu 26 až 30 cm priechodná šírka schodiska aspoň 90 cm výška zábradlia v byte asi 90 cm, na galérii 100 cm

autor:  Adela Motyková
1.12. 2012 7:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44