20.10. 2021 15:00

Horčíková doska: Stavebný materiál, ktorý prekvapí vlastnosťami

20.10. 2021 15:00

Horčíková doska: Stavebný materiál, ktorý prekvapí vlastnosťami

Foto: Shutterstock

V súčasnosti sú na trhu dostupné stavebné materiály s rôznymi vlastnosťami a určením. Pri suchom procese výstavby a rekonštrukcii sa najčastejšie používa sadrokartón alebo OSB dosky. Ponúkame vám ich alternatívu – horčíkovú dosku.

O čo ide?

Horčíková doska na prvý pohľad pripomína sadrokartón – má rovnaký tvar i farbu. Zvyčajne je biela, ale v závislosti od použitých prímesí môže byť sivá aj béžová. Hlavnou zložkou je oxid horečnatý a chlorid horečnatý, k ďalším prímesiam patrí napríklad perlit, drevná štiepka. Zloženie sa môže líšiť v závislosti od výrobcu. Vložená sieťka zo sklolaminátu doske zabezpečí pevnosť a pružnosť, ale aj odolnosť voči ohňu. Medzi ďalšie kvality dosky podľa výrobcov patrí mrazuvzdornosť, vodeodolnosť, zvuková izolácia a odolnosť voči plesniam.  

V interiéri aj v exteriéri

Horčíkovú dosku môžete použiť všade tam, kde by ste uvažovali dať sadrokartón – na podlahy, stropy, podhľady, priečky. Vďaka nízkej hmotnosti ju môžete použiť na konštrukcie ľahkých striech, aj pri zateplení spôsobom odvetrávanej fasády alebo na výstavbu plota. Dosky sa vyrábajú v rôznych hrúbkach, najtenšie majú len 3 mm, najhrubšie cez 2 cm. Môžete ich ďalej upravovať brúsením, rezaním i vŕtaním. K ďalším úpravám patrí natieranie, obkladanie, omietanie, môžete na nich priamo nalepiť tapetu. Z jednej strany je doska hladká, z druhej drsnejšia, čo naznačuje spôsob úpravy. Hladkú môžete natierať, drsnú obkladať. Panely môžu dokonca štruktúrou imitovať drevo.

Horčíková doska pripomína klasický sadrokartón.
Horčíková doska pripomína klasický sadrokartón.
Zdroj: archív LB

Ekologický materiál

K nezanedbateľným výhodám horčíkovej dosky patrí i jej neškodnosť voči zdraviu, životnému prostrediu a plná recyklovateľnosť. Pri výrobe sa spotrebuje oveľa menej energie než pri výrobe klasického hydroxidu vápenatého (vápno) alebo portlandského cementu, nepoužívajú sa žiadne toxické materiály a neprebiehajú znečisťujúce procesy. Vďaka týmto aspektom je horčíková doska ideálna na použitie pri výstavbe nízkoenergetických drevených stavieb. Pri recyklácii sa dosky môžu rozdrviť na prach a ten zapracovať do pôdy ako hnojivo.

Ľahká manipulácia a úprava

Dosky treba skladovať vo vodorovnej polohe v chladnej, suchej miestnosti, nie však priamo na podlahe, ale na vyvýšenom mieste. Pred aplikáciou ich umiestnite na dva dni do miestnosti, kde ich chcete použiť, aby sa aklimatizovali. Následná povrchová úprava dosiek môže byť rôzna, vrátane betónu a syntetického štuku, farby, omietky, kameňa, dlaždíc, tehál či tapiet. Pri náteroch a tapetovaní sa informujte o vhodnosti použitia zvolenej farby, resp. lepidla vzhľadom k typu dosky.

autor:  Radomir
20.10. 2021 15:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy