4.9. 2013 8:00

Hodí sa na Slovensko strecha Stredozemia?

4.9. 2013 8:00

Hodí sa na Slovensko strecha Stredozemia?

Foto: archív Pekné Bývanie a firmy Vila Testa

Ak ste dušou romantik, možno budete chcieť siahnuť po toskánskom štýle. Je to však pre slovenské prostredie to pravé?

Priemerné ročné teploty na S lovensku neustále stúpajú a v lete sa pokojne vyrovnajú dovolenkovej atmosfére Stredomoria. Prečo si teda neukrojiť z letnej pohody a nepostaviť si napríklad dom v toskánskom štýle priamo u nás?

Samozrejme, týka sa to iba nížinatých oblastí. Pre mnohých architektov by bola odpoveď na túto otázku jednoznačne záporná. Nuž, ale každý z nás má svojho favorita.

Aby si dom zachoval svoju jedinečnosť, mal by dodržať všetky prvky, ktoré sú preň typické. Toskánsky štýl nie je okázalý, priam naopak. Typický je jednoduchý tvar s nízkou sedlovou strechou.

Stavby sú úzke, poschodové, často postavené z kameňa. Vstupné časti i vnútorná architektúra zachádza do oblúkov. Farebnosť je určená použitým kamenným obkladom a hlinenou strechou. Pre strešnú krytinu je charakteristický oblúkový tvar. Vo svojej domovine časom skúšané strechy dostávajú typickú farebnú patinu.

Hodí sa na Slovensko strecha Stredozemia?

Foto: archív redakcie a firmy Vila Testa

Aj moderné to dokážu

Ráz takejto krytiny dokážu imitovať aj moderné strešné krytiny. Okrem klasických oblín ponúkajú aj farebnú tónovanú úpravu. Farebná škála sa pridŕža odtieňa pálenej hliny. Na rozdiel od historických stavieb je pri novostavbách v toskánskom štýle na výber aj krytina z betónu.

Súčasné technologické postupy zaručujú aj streche v toskánskom štýle nízku nasiakavosť a mrazuvdornosť. Pri povrchovej úprave sa uprednostňuje drsný povrch. Stavebný postup je pri toskánskej streche s nízkym sklonom náročnejší.

Nezaobíde sa bez plného dreveného záklopu s hydroizoláciou. Rozdielne a prácne je aj prichytávanie strešnej krytiny, čo je finančne nevýhodnejšie. Nebezbečia prehrievania alebo nadmerného ochladzovania interiéru sa však pri tejto streche obávať nemusíte.

Výhodou vlastníctva strechy s nízkym sklonom môže byť pre majiteľov aj plnohodnotné vrchné poschodie bez prítomnosti šikmín.

4.9. 2013 8:00
Diskusia  ()
Diskusia
44