15.7. 2020 18:00

Garsónka 27 m²: Pozrite sa, ako v nej vyrobili súkromie pri spaní

15.7. 18:00

Garsónka 27 m²: Pozrite sa, ako v nej vyrobili súkromie pri spaní

Garsónku, ktorá je taká malá, že kúpeľňa začína už v predsieni, nie je ľahké zariadiť. Ako ju upraviť, aby pôsobila útulne? Domáci oslovili dve architektky a výsledok inšpiruje.

Marina Cardoso a Sarah Bonanno z architektonického štúdia Tria Arquitetura v brazílskom San Paule prišli so zaujímavým nápadom - vytvoriť spaciu zónu oddelenú peknými betónovými tvárnicami. Tie bežne vidíme skôr na záhradných plotoch - no v interiéri vyzerajú rovnako dobre.

Pôvodná dispozícia bytu pripomínala skôr menšiu kanceláriu než byt - oproti dverám sa nachádzala kúpeľnička a šatník, vedľa kreslo na čítanie. Ďalej jedálenský stôl, mini kuchynská linka a pod oknom pódium, ktoré slúžilo ležovisko namiesto sedačky. To sa v noci premenilo na posteľ. Inými slovami, skôr tvorivé pracovisko alebo hotelová izba.

Betónové tvárnice vylepšili bývanie.
Betónové tvárnice vylepšili bývanie.
Zdroj: Tria arquitetura

Architektky sa rozhodli pre pár posunov - predovšetkým, keďže byt sa nachádza v Brazílii, kde nie je núdza o slnečné dni, bolo vhodné posunúť posteľ ďalej od okna (sklenej steny). Tá sa dostala do hlbšej časti bytu, na miesto šatníka. Aby nebola hneď na očiach, len čo sa otvoria dvere, architektky ju oddelili spomínanými betónovými tvárnicami.

Šatník sa presunul na stenu oproti a funguje ako predel, takže pri dverách vznikol dojem predizby. Kuchynská linka a jedálenský stôl sa posunuli smerom k oknu. Tým pádom v strede garsónky vznikol priestor pre obývačku - a minibytíku teda nič nechýba.

Vďaka architektkám,m vznikol z priestoru malý byt.
Vďaka architektkám,m vznikol z priestoru malý byt.
Zdroj: Tria arquitetura

Za pozornosť stojí aj malá zmena, akou architektky oddelili kúpeľňu od spálne. Priečku, ktorá predtým delila kúpeľňu a šatník nahradili sklenou stenou - a vybavili ju žalúziami. Tak si môžu domáci regulovať nielen súkromie, ale aj prísun denného svetla.

Pozrite si detaily byt v galérii článku.

Zdroj: nonka zdroj foto: tria arquitetura
15.7. 2020 18:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44