4.3. 2016 1:00

FOTO: Malý 1-izbový byt v paneláku sa zmenil na vkusnú 2-garzónku

4.3. 2016 1:00

FOTO: Malý 1-izbový byt v paneláku sa zmenil na vkusnú 2-garzónku

Foto: Adam Kováčik

Adam sa zapojil do našej súťaže a poslal nám fotky, ako býva.

Realizácia začala hneď po kúpe bytu v novembri minulého roka. Adam hľadal nejaký malý jednoizbový byt so samostatnou kuchyňou v úplne pôvodnom stave, kde by sa mohol osobne realizovať, pričom hlavná idea bola z cca 40 m² jednoizbového bytu urobiť dvojgarzónku.

Nakoniec sa mu v novembri podarilo kúpiť práve takýto malý byt a mohla sa začať rekonštrukcia. „Samozrejme, ešte som si narysoval pôdorysné usporiadanie, pohľady na skrinky a rozvrhnutie sadrokartónu. Vizualizácia nebola, vychádzal som z pôdorysu a funkčnosti, tá bola prvoradá. Materiálovo a farebne sa to postupne ukazovalo, ale bez vizualizácie to bol trochu risk, mal som to ako tak v hlave, čo vlastne chcem,“ hovorí Adam.

Byt po rekonštrukcii.
Byt po rekonštrukcii.
Zdroj: Adam Kováčik

So stavebnými prácami mu mohli pomôcť kolegovia remeselníci, ale nakoniec sa všetky práce cez búranie, sekanie, sadrokartóny, obklady, vstavané skrine rozhodol robiť sám. Výnimkou boli snáď iba plastové okná a vchodové dvere, ktoré Adamovi už namontovali firmy. Práca išla od ruky, všetko sa darilo, ako sa malo, viac času ako s rekonštrukciou trávil iba v obchodoch pri výbere materiálov a vecí.

Najväčší problém však bol, ako kuchyňu presunúť do obývačky. Bolo nutné presunúť rozvody vody a odpadové potrubie. Keďže sa mu kvôli tomuto zásahu nechcelo búrať celé betónové jadro a pre zákaz statika robiť rezy v nosných betónových stenách, rozhodol sa pre variantu dispozície s malou prečerpávačkou odpadových vôd, ktorá umožní kuchyňu umiestniť na akomkoľvek mieste v dispozícii, a nie je nutné byť viazaný na spád odpadového potrubia. Je to trochu netradičné riešenie, navyše technicky komplikovanejšie, ale funguje to.

Kúpeľňa po rekonštrukcii.
Kúpeľňa po rekonštrukcii.
Zdroj: Adam Kováčik

Prečítajte si aj o rekonštrukcii 2-izbového bytu

„Či sa to všetko nakoniec podarilo, môžete posúdiť podľa fotiek,“ uzatvára Adam svoje rozprávanie.

Nezabudnite sa aj vy zapojiť do našej súťaže Vaše hniezdočko, poslať fotky a vyhrať pekné ceny.

4.3. 2016 1:00
Diskusia  ()
Diskusia
44