30.5. 2023 12:00

Farba ako dizajnový prvok: Ako správne vybrať a použiť farby v interiéri

30.5. 12:00

Farba ako dizajnový prvok: Ako správne vybrať a použiť farby v interiéri

Foto: https://www.instagram.com/p/CnSrHrDPW0V/

Správne farby sú pre interiér kľúčové. Pretože sa nebudú meniť podľa sezóny a sú základom aj pre všetky bytové doplnky. Preto je dobré vyberať farby podľa toho aké sa hodia do konkrétneho priestoru, ale aj podľa toho, čo v človeku vyvolávajú.

Farby v interiéri

Pokiaľ si zariaďujete, mali by ste voliť také farby, ktoré budú pre vás v prvom rade príjemné.  Vyberte si jednu základnú farbu a tú potom môžete kombinovať s inými  odtieňmi. Voliť tiež môžete odtiene jednej farby, od toho najsvetlejšieho, po ten najviac tmavý. Pokiaľ vám bude pripadať táto kombinácia nudná, môžete ju rozžiariť farbou kontrastnou. Pokiaľ sa nebojíte farieb, môžete využiť farby, ktoré sa vo farebnom kruhu nachádzajú proti sebe. Teda modrá-oranžová, žltá-fialová, červená-zelená. Pri výbere farieb majte na pamäti, že v jednom priestore by sa mali objaviť maximálne tri farby. Jedna z nich by mala byť dominantná, ďalšia potom doplnková. Môžu sa objavovať v rôznych odtieňoch.

V obývačke dobre pôsobia jemné farby.
V obývačke dobre pôsobia jemné farby.
Zdroj: freepik.com

Farby obývacej izby

Svetlé farby v obývacej izbe pôsobia vzdušným a elegantným dojmom. Zároveň priestor presvetľujú a opticky zväčšujú. Do obývacej izby sa hodí najmä biela, svetlo zelená, levanduľová alebo kakaovo hnedá. Ako doplnky sedacej súpravy , napríklad vankúšiky a prikrývky – si však môžeme dovoliť aj výraznejšie farby.

V detskej pekne vynikne biela.
V detskej pekne vynikne biela.
Zdroj: Franzon Du Rietz
autor:  Marcos
30.5. 2023 12:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy