24.5. 2021 18:00

Efektný aj šikovný tip do kúpeľne: TENTO obklad si zamilujete!

24.5. 18:00

Efektný aj šikovný tip do kúpeľne: TENTO obklad si zamilujete!

Foto: Ján Čechovský

Vodný kameň sa neuveriteľne rýchlo dokáže usadiť v škárach a narušiť tým vzhľad obkladu. Potom nezostáva nič iné, len ich prácne vyčistiť. Uvažujete nad výmenou obkladov a radi by ste si túto sizyfovskú robotu v budúcnosti ušetrili? Máme pre vás tip – veľkoformátové obklady a dlažbu.

Dizajnový vzhľad

Obklady a dlažba v extra veľkosti sú čoraz obľúbenejšie, pretože s nimi kúpeľňa získa elegantný a dizajnový vzhľad. V priestore nepúta pozornosť hustá sieť škár, takže pôsobí opticky väčšie a čistejšie. Z ponuky na trhu si vyberú aj najnáročnejší, pretože veľkoformátové obklady a dlažba sú dostupné v rôznych veľkostiach a odtieňoch či úpravách imitujúcich kameň, betón alebo mramor.

Neviditeľné škáry

Veľkoformátové obklady a dlažba pristanú aj malému priestoru. Ich najväčšou výhodou je minimalizovanie množstva škár, pričom na obloženie spotrebujete len pár kusov. Prácu si môžete ušetriť aj pri rekonštrukcii, pretože ultratenké obklady s hrúbkou 3,5 mm môžete položiť priamo na pôvodný obklad. Pokládka je rýchlejšia, no pri extra veľkom rozmere si už vyžaduje odbornosť, fyzickú silu, preto ju treba zveriť firme, ktorá má s touto prácou skúsenosti. To je zároveň zárukou dokonalého výsledku.

Veľkoformátové obklady s minimom škár vytvoria luxusnú kúpeľňu.
Veľkoformátové obklady s minimom škár vytvoria luxusnú kúpeľňu.
Zdroj: seasonsincolour.com

Tvar, veľkosť a farba

Veľkoformátové obklady i dlažbu nájdete v štvorcovom i obdĺžnikovom formáte. Od „menších“ rozmerov (60 x 120, 90x90 či 100 x 100 cm) ponuka končí pri najväčšom, ktorý má rozmery 320 x160 cm. Farby veľkoplošných dlaždíc sú šedá, antracitová, béžová, čierna, ale vďaka veľkému povrchu vyznejú efektnejšie. Oveľa lepšie na nich vynikne štruktúra a vzor. Klasické odtiene dopĺňajú i pestrejšie farby – červená, modrá, sivá či staroružová v kombinácii s inými farbami, napríklad so zeleno šedou. A výnimkou nie sú ani imitácie kameňa, dreva, kovu, kože či obklady s 3D vzorom.

Nekonečné možnosti

Najlepšie je použiť veľkoformátový obklad v priestore sprchy alebo vane, kde dochádza k priamemu kontaktu s vodou. Krásny výsledok však docielite aj kombináciou s obkladmi bežnej veľkosti alebo s mozaikou. Zaujímavý výsledok vytvorí v kúpeľni mix matného a vysoko lesklého obkladu. Šírka škár pri veľkoformátovom obklade má len 2 mm, takže ju pri bežnom pohľade takmer nevidieť. S výsledným dojmom sa môžete ešte pohrať, ak použijete škárovaciu hmotu v odtieni kontrastujúcom s farbou obkladu. 

autor:  Radomir
24.5. 2021 18:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy