26.8. 2009 5:00

Drevené alebo plastové? To je otázka

26.8. 2009 5:00

Drevené alebo plastové? To je otázka

Okno je dušou nášho domova. Umožňuje nám kontakt s prírodou, bez toho aby sme museli zľaviť z nárokov na bezpečnosť nášho bývania. Okno prináša do bytu slnko a svetlo. Psychológovia dokonca zistili, že pohľad z okna rozpúšťa stres a navodzuje pocit radosti. Aby tomu tak bolo, je potrebné mať okná funkčné a zároveň esteticky príjemné. Ako si vybrať to „svoje" okno tak, aby spĺňalo všetky tieto požiadavky?

Drevené alebo plastové? To je otázka

Otázka to vôbec nie je jednoduchá. Nie je preto možné očakávať jednoduchú a hlavne jednoznačnú odpoveď. Každý by si mal ujasniť, čo od nových okien očakáva, aké má estetické nároky i finančné možnosti. Trh s oknami sa v posledných desiatich rokoch búrlivo rozvíja, výrobcovia sa v starostlivosti o zákazníka predháňajú a každú chvíľu prídu s nejakou novinkou.

V zásade sa však dá ponuka zhrnúť do dvoch základných možností - môžeme si zaobstarať okná drevené, najčastejšie takzvané eurookná, alebo okná plastové. Existujú však samozrejme aj neštandardné možnosti, o ktorých sa takisto v krátkosti zmienime.

Voňavá príroda
Do rodinného domu sa viac hodia drevené okná, tvrdia technici z firiem zaoberajúcich sa montážou okien. Ako hlavný dôvod uvádzajú estetiku, keďže drevo je prírodný materiál, ktorý je príjemný na dotyk i na pohľad. Pritom má zároveň aj dokonalé vlastnosti. Okrem iného skvele izoluje a má dlhá životnosť, ktorá môže pri dube dosahovať aj hypotetických tristo rokov.

Pri plastových oknách dochádza k únave materiálu oveľa skoršie. Materiál začne krehnúť a meniť farbu už po desiatich až pätnástich rokoch, čo úplne mení jeho úžitkové a vzhľadové vlastnosti. Opraviteľnosť plastových okien je pritom prakticky nulová, zatiaľ čo pri drevených to možné je.

Problémom s nekvalitným plastom sa dá vyhnúť využitím služieb renomovanej firmy, ktorá používa len kvalitné technológie, spĺňa ISO a má certifikáty kvality. Aj napriek tomu však plast životnosť dreva nikdy nedosiahne.

Mylná je aj predstava, že by sa drevené okná mohli pokrútiť. Ich špeciálna trojzložková štruktúra im v tom totiž bráni.

Bez údržby a za príjemnú cenu
Ak si však chcete vyberať podľa toho koľko času musíte venovať údržbe okien, zrejme by vo vašich prípade vyhrali plastové okná. Tie sú prakticky bezúdržbové. A to sa o dreve povedať nedá. Drevo je totiž živý materiál, o ktorý sa je treba pravidelne starať. Preto ak sa rozhodujete medzi tými či onými oknami, mali by ste zvážiť aj túto skutočnosť.

Drevené alebo plastové? To je otázka
Komfort a elegancia
Veľkou výhodou plastových okien je možnosť pridávania celého radu doplnkov, ktoré zvyšujú komfort užívania, ako je napríklad mikroventilácia, klimabox a iné. Okno potom nie je iba o otváraní a zatváraní, ale aj mnohých ďalších možnostiach, ktoré sú pri eurooknách obmedzené.

Plastové okná môžete napríklad zabrzdiť v akejkoľvek polohe, nastaviť klimabox, pri ktorom funguje systém vetrania i pri zatvorenom okne, alebo využiť mikroventiláciu.

Plesniam už odzvonilo
Častá otázka pri kupovaní nových okien je či nepodporujú tvorbu plesne vo vnútri bytu. Pri starých oknách bola vďaka nekvalitnému tesneniu zaistená neustála cirkulácia vzduchu a prípadná vlhkosť mohla odchádzať z domu preč.

Ani dnes sa však zákazník nemusí báť. Aj keď pri moderných oknách z plastu aj z dreva funguje dokonalá izolácia, oba výrobky majú takzvanú mikroventiláciu, ktorá umožňuje okno o málinko pootvoriť a tým umožniť prúdenie vzduchu. Tým sa kompletne vymení vzduch v miestnosti a vlhkosť z miestnosti odíde. Pri plastových oknách sa môžu použiť i plastové distančné rámčeky, ktoré obmedzujú potenie skiel vo vnútri okna. Mikroventilácia musí byť súčasťou plastových okien automaticky.

Do paneláku plast
Práve preto sú odporúčané do panelákových domov. Tam sa do plastových profilov vkladá aj systém infiltrácie, ktorý ešte viac zamedzuje tvorbe plesní. Ide o to, že jedno z tesnení je perforované a teda umožňuje ešte lepšiu ventiláciu.

Nezabudnite na sklá
Výber skiel je taktiež veľmi dôležitý. Tie totiž môžu mať rôzny koeficient priepustnosti tepla. Čím je jeho hodnota nižšia, tým je sklo lepšie a tým menej tepla uniká z domu. Štandardne sa vyrábajú okná s koeficientom 1,1, ale získať sa dajú aj sklá napríklad s koeficientom 0,5. Také okná sa používajú pri tepelne pasívnych domoch.

Luxus na mieru
Existujú i vysoko nároční klienti. Pre tých majú niektoré spoločnosti pripravené bonbóniky. Povedzme okná kombinujúce drevo a hliník, či takzvané špaletové okná. Cena týchto výrokov však narastá oproti tým predtým spomínaných aj o 70 a viac percent.

Drevené okno
Prírodný materiál

Vyššia cena

Dlhá životnosť

Nutnosť pravidelnej údržby

Ekologicky šetrné

Plastové okno
Bezúdržbové okno

Nižšia životnosť

Nižšia cena

Po čase dochádza ku krehnutiu materiálu a k nepríjemným farebným zmenám

Možnosť inštalácie nadštandardných doplnkov

Zdroj: red
26.8. 2009 5:00
Diskusia ()
Zdieľať článok