26.9. 2013 8:00

Doprajte si veľké predmety v malej kúpeľni

26.9. 2013 8:00

Doprajte si veľké predmety v malej kúpeľni

Foto: Sanitec

Kto by netúžil po veľkom a luxusnom kúpeľňovom priestore? Realita však býva niekde inde. Kúpeľňa sa často musí tiesniť na pár štvorcových metroch. Chcete vedieť, aká móda pristane veľkosti XXS?

Nie je ľahké navrhnúť malú kúpeľňu tak, aby bola funkčná, praktická a zároveň pekná. Potrebujeme do nej umiestniť umývadlo, vaňu alebo sprchovací kút, často i toaletu a práčku. Nedajte sa zlákať minimalizovanými verziami týchto zariaďovacích predmetov, lebo pri každodennom používaní by asi nespĺňali požadovaný komfort.

A v snahe vytvoriť dobrý dojem ani modelmi nadštandardných rozmerov, ktoré sú určené do veľkých kúpeľní. Vyberte si optimalizované rozmery sanitárneho zariadenia. Nezabudnite však, že každý z týchto predmetov potrebuje nielen priestor na umiestnenie, ale aj miesto okolo, aby plnil svoju funkciu.

Výrobcovia sanitárnej keramiky prišli na to, že malých kúpeľní je veľa, a navrhujú špeciálne tvary aj do komplikovanejších priestorov, do rohov, úzkych priestorov. Zamerali sa na ne aj renomovaní výrobcovia, a tak aj malé kúpeľne môžu byť dnes luxusné, zariadené podľa najmodernejších trendov a vo vysokej kvalite.

Doprajte si veľké predmety v malej kúpeľni

Aj malá kúpeľňa môže byť luxusná a poskytnúť zážitok z relaxačného kúpeľa vo vírivkovej vani. Nechýba ani sprchovacia súprava na rýchlú očistu a osvieženie. Na ploche približne 3 štvorcové metre sa okrem umývadla našiel priestor aj na kúpeľňovú skrinku. 
Foto: Kúpeľňové štúdio Lecon

S TOALETOU ALEBO BEZ NEJ?

Ak plánujete väčšiu prestavbu, zvážte, či spojíte kúpeľňu s WC. Takéto riešenie nemusí byť ideálne pre obmedzené využívanie WC. Pocítia to najmä viacčlenné rodiny. Aj keby ste tak získali krajší priestor, odstránená stena by vám nakoniec mohla pri zariaďovaní chýbať. Zistili by ste napríklad, že nemáte kam umiestniť práčku.

Častá dilema pri malých kúpeľniach je – sprchovací kút či vaňa? Vaňa poskytuje obe možnosti – aj rýchlu sprchu, aj pohodlný kúpeľ. Malá kúpeľňa sa môže stať veľkou v prípade, že sa vzdáte vane. Sprchovací kút môže byť potom veľkorysý. Do malých kúpeľní sú vhodné modely so zúženou jednou stranou, určenou na nohy. Vaňa, ktorá spĺňa aj úlohu sprchovacieho kúta, by mala mať zástenu alebo záves.

Ku komfortu sprchovania prispeje aj držiak na prichytenie ručnej sprchy. Malá kúpeľňa sa môže stať veľkou v prípade, že sa vzdáte vane. Sprchovací kút môže byť potom veľkorysý. Použite rozmernú vaničku s vhodnou zástenou alebo klasickým vymurovaním získate akokoľvek veľký priestor. Ten dovolí aj inštaláciu sedadla, ktoré zvýši komfort v sprchovacom priestore.

OPTICKÉ KLAMY

Správny výber obkladu dokáže urobiť s malou kúpeľňou zázraky. Nemusíte mať obavu použiť módne veľkoformátové obklady. Majú veľkú výhodu oproti menším v tom, že vznikne menej škár. Ak ich je veľa, priestor opticky zmenšujú. Vopred si však premyslite kladenie obkladu, aby ste ho v malom priestore zbytočné nerezali, čím sa vytratí želaný efekt. Skombinujte ich radšej s mozaikou.

Použitím nápadnejších farieb vzniknú zaujímavé plochy, v rovnakom odtieni pôsobia rôzne formáty elegantne. Na steny sa hodia svetlé farby, ktoré opticky zväčšia malý priestor, na dlažbu možno použiť aj tmavší odtieň. Pomôže aj dobré osvetlenie a podľa možností čo najväčšie zrkadlo.

ODBORNÍK RADÍ

Doprajte si veľké predmety v malej kúpeľni

Martin ŠVEC dizajnér kúpeľňového štúdia LECON

- V malých kúpeľniach sa treba vyvarovať zbytočného delenia priestoru múrikmi, prímurovkami a nikami. Rovnako treba dbať na určitý pomer medzi veľkosťou priestoru a zariaďovacími prvkami. Pri sprchovacích kútoch a vaňových zástenách odporúčam používať číre sklo, lebo rôzne „matné“ úpravy priestor opticky zmenšujú.

- Čo sa týka obkladu, treba uprednostniť svetlé farby, a to hlavne v kúpeľniach, kde je prístup denného svetla. V kúpeľniach, kde sa svieti celodenne, je táto otázka veľmi individuálna. Lepšie sú lesklé povrchy, lebo opticky zväčšujú priestor. V malej kúpeľni sa netreba obávať väčších formátov, napríklad 30 x 60 cm. Nie je pravda, že by zmenšovali priestor. Nebojte sa bezšpárových obkladov a dlažieb, sceľujú a zväčšujú steny. Určite by som na veľkých plochách neodporúčal mozaiky či príliš veľa obkladových dekorácií, napríklad listely.

- Najdôležitejšiu úlohu v prípade malej kúpeľne zohráva správna identifikácia potrieb a predstáv zákazníka. Do malých kúpeľní sa zmestí či už vaňa, alebo sprchovací kút, málokedy oboje. V tých najmenších odporúčam, samozrejme, oblé tvary, lebo „rohy“ môžu niekedy veľmi skomplikovať voľný pohyb. Práčku a WC tiež vieme vtesnať do tohto malého priestoru, záleží, samozrejme, na tom, čo nám dovolí veľkosť daného priestoru a inštalačné rozvody. Niekedy je nevyhnutné používať zúžené práčky, prípadne úsporné varianty keramiky.

- Odporúčam použiť niektoré z konceptov navrhnutých výrobcami priamo pre malé kúpeľne, kde sú tvary a rozmery zariaďovacích predmetov navrhnuté tak, aby šetrili miesto. Napríklad umývadlo, ktoré je jednou stranou umiestnené nad vaňu, prípadne umývadlá konštruované tak, aby prekrývali práčku, pričom vzniká aj odkladacia plocha. V malej kúpeľni ide o kompromisy – ak sa neviete rozhodnúť, či vaňa, alebo sprchovací kút, kompromisom je vaňa s vaňovou zástenou. Ak chcete bidet, ale nezmestí sa, možnosťou je WC s bidetovou sprškou, ak sa nezmestí radiátor, tak infralampa a podobne. Nezabudnite na veľké zrkadlo, ktoré priestor opticky zväčší.

- Otázka integrovanej toalety, či už v malej, alebo vo veľkej kúpeľni, je kontroverzná. Radšej by som odporučil zachovať samostatnú toaletu, už pre komfort použitia a aj pre obmedzovanie ostatných členov domácnosti pri používaní kúpeľne. Samozrejme, že v niektorých prípadoch je spojenie toalety a kúpeľne výhodné z priestorového aj dispozičného hľadiska.

autor:  Adela Motyková
26.9. 2013 8:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44