16.4. 2020 21:00

Domáci miláčikovia: Viete, aké nepríjemné choroby si s nimi môžete vymeniť?!

16.4. 21:00

Domáci miláčikovia: Viete, aké nepríjemné choroby si s nimi môžete vymeniť?!

Foto: shutterstock

Milujeme ich nadovšetko a neváhame utratiť za ich pohodlie a zdravie neraz aj stovky či tisícky eur. Delíme sa s nimi o pohovku či dokonca posteľ, často si však takmer neuvedomujeme, že sa s našimi miláčikmi neraz delíme aj o choroby či zdravotné problémy!

Aké zvieratko doma chováte? Iste na neho nedáte dopustiť, veď je často plnoprávnym členom domácnosti. A priznajme si, okolo našich miláčikov sa vlastne celá domácnosť neraz aj točí. Svoj denný program prispôsobujeme času venčenia alebo kŕmenia a cestovanie na dlhšiu dobu bez vášho zvieratka si vyžaduje doslova špeciálne plánovanie a zainteresovanie „spoľahlivých“ pomocníkov.

Dieťa a domáce zvieratá, to je veselá kombinácia. Pozor však na dostatočnú hygienu!
Dieťa a domáce zvieratá, to je veselá kombinácia. Pozor však na dostatočnú hygienu!
Zdroj: int

Delíme sa nielen o lásku

Tak ako vy dávate svojmu domácemu zvieratku lásku a náklonnosť, ono vám ju mnohonásobne vracia. Žiaľ, pod jednou strechou v tesnom kontakte sú obe strany náchylné aj na ochorenia, ktoré navzájom môžeme na seba preniesť. A tých zvieracích neduhov, ktoré sa môžu práve u vás objaviť je skutočne neúrekom.

Základnou radou, ktorú vám dá každý veterinár je prevencia, hlavne v podobe očkovania. Očkovať by ste mali všetky zvieratá, ktoré sa pohybujú vonku  čiže jednoznačne všetkých psov a tiež mačky, predovšetkým tie, ktoré majú možnosť sa pohybovať aj vonku. Podľa odporúčaní môžete očkovať aj ďalšie domáce zvieratá – každému druhu hrozia iné druhy ochorení, preto s novým zvieratkom vždy zamierte čo najskôr na prehliadku.

Náš tip: Nové zvieratko môže mať ochorenie, ktoré nemusíte pohľadom objaviť, naopak veterinár pozná nielen najbežnejšie príznaky rôznych chorôb alebo skontroluje aj celkový stav zvieratka, napríklad či malo doteraz dostatočnú výživu.

Okrem očkovania je dôležité aj pravidelné odčervovanie. Je potrebné, aby ste si údaje značili a intervaly skutočne dodržiavali, inak ohrozujete aj svoje zdravie a zdravie svojich detí, ktoré neraz okolo domáceho zvieratka nedodržiavajú dostatočnú hygienu.

autor:  Andrea
16.4. 2020 21:00
Diskusia  ()
Diskusia
44