23.1. 2020 12:00

Domáca pracovňa: Takto si ju zariaďte podľa psychologičky

23.1. 12:00

Domáca pracovňa: Takto si ju zariaďte podľa psychologičky

Foto: filadendron, getty images

Už ste si ju zariadili? Áno, myslíme domácu pracovňu! Ak sa vám konečne podarilo dohodnúť sa v práci, že môžete využívať aj home office, bude práve domáca pracovňa pre vás mimoriadne dôležité miesto. Tušíte však, čo radia psychológovia ohľadom vašej pracovne?

Práca doma je jedným z trendov uplynulého desaťročia a ak ste po nej zatúžili aj vy, mali by ste vedieť, že so sebou prináša okrem mnohých výhod aj niekoľko nenápadných, ale za to pomerne veľkých nástrah. Viacerým ste možno už podľahli.

Ako sa vám doma pracuje? Zariadili ste si všetko k svojej spokojnosti?
Ako sa vám doma pracuje? Zariadili ste si všetko k svojej spokojnosti?
Zdroj: asbe, getty images

Ovládnite čas

Na prvý pohľad síce čas neberie ohľad na nikoho, ak si však zvyknete na určitú domácu disciplínu a pridáte k nej aj efektívne plánovanie, bude hrať čas vo váš prospech a práca doma vám prinesie aj vítané (časové) úspory.

Psychológia práce doma preto radí, aby ste si svoje aktivity vždy vopred spísali a venovali dostatok pozornosti a času správnemu plánovaniu. Počas práce doma neraz máme aj iné povinnosti. Sú okolo nás domáci miláčikovia, deti či členovia rodiny s iným denným režimom. Na nich musíme brať tiež ohľad a neraz sa im aj prispôsobovať. Vďaka efektívnemu plánovaniu budete mať dostatok času venovať sa domácim povinnostiam ale zároveň aj práci, ktorú ste si naplánovali.

Náš tip: Ak je to možné, umiestnite svoju pracovňu do samostatnej miestnosti tak, aby ste za sebou mohli zavrieť dvere – a teraz myslíme z oboch strán. Jednak sa v pracovni môžete zavrieť a nerušene pracovať, naopak, keď prácu dokončíte, necháte ju za sebou v pracovni a máte voľno.

Možno ste si všimli, že o mnoho času vás pri práci doma oberajú ostatní členovia rodiny alebo priatelia. Práca doma neznamená, že máte kedykoľvek čas a že vás uprostred dňa môže ktokoľvek navštíviť. Dajte všetkým vedieť, že v určitých hodinách potrebujete pokoj a v tomto čase nebudete venčiť psa, preberať zásielky od kuriéra, ani klebetiť so susedou na káve. Pokračovanie na 2. strane.

V našej galérii nájdete štýlovo zariadené pracovne. Inšpirujete sa?

Pri práci nestrácajte čas zbytočným rozptyľovaním.
Pri práci nestrácajte čas zbytočným rozptyľovaním.
Zdroj: 10'000 Hours, getty images
autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
23.1. 2020 12:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44