24.11. 2012 7:00

Dom za rozumnú cenu: Radšej menší, ale kvalitný

24.11. 2012 7:00

Dom za rozumnú cenu: Radšej menší, ale kvalitný

Foto: archív

Stavba vlastného domu sa v dnešných časoch mnohým zdá ako nesplniteľný sen. No pri rozumnom plánovaní sa dá vybudovať kvalitne a za dostupnú cenu, porovnateľnú s cenou bytu.

- Nemusí pri tom utrpieť ani kvalita, ani komfort bývania. Pri mnohých rozhodnutiach treba zvážiť, či radšej uprednostníte nižšie investičné náklady, alebo prevádzkové náklady. Nie vždy je to možné súčasne. Je však zopár faktorov, ktoré dokážu výrazne ovplyvniť konečnú cenu rodinného domu. Z nich vychádza, že cena domu je priamo úmerná jeho veľkosti. Preto radíme: Rozumnejšie je postaviť menší dom z kvalitných trvácnych materiálov s dobrým technickým vybavením, ako to zbytočne prehnať s veľkosťou. Mohlo by sa vám totiž stať, že pri dokončovaní budete nútení vyberať lacnejšie materiály a výrobky s pochybnou kvalitou len preto, že financie sú vyčerpané.

- Šetrne už od základov! Až 30 % nákladov môžete ušetriť, ak sa rozhodnete pre nepodpivničený dom. Za zakladanie na základovej doske zaplatíte oveľa menej ako za budovanie suterénu domu. Takisto stavba domu vo svahu vyjde finančne náročnejšie ako stavba na rovine. Ak sa rozhodnete pre dom typu bungalov, neplánujte veľkú zastavanú plochu. Väčšiu obytnú plochu radšej rozložte na dve podlažia. Ušetríte náklady na menšiu základovú dosku.

- Zvážte, akú veľkú obytnú plochu potrebujete. Na realitnom trhu majú momentálne zelenú menšie byty, dvojizbové, prípadne trojizbové s nie veľkou výmerou. Tento trend sa prenáša aj do rodinných domov, zvýšil sa dopyt po domoch do dvesto štvorcových metrov. Na komfortný a pohodlný život viac ani nepotrebujete. Rovnako nepodliehajte módnej vlne veľkých obývačkových priestorov. Na sede nie pri televízore alebo kozube vám je zbytočných 50 štvorcových metrov, úplne postačí polovica. Ak nie ste osemčlenná rodina, zbytočný luxus predstavuje aj viac ako dve kúpeľne, ale aj hosťovské izby či nepotrebné komunikačné priestory. Ušetrené štvorcové metre venujte úložným priestorom, zvlášť ak dom nie je podpivničený. Jednoduchú a účelnú dispozíciu oceníte v budúcnosti aj pri nižších nákladoch na vykurovanie.

- Na cene domu sa výrazne podieľa aj výber konštrukčného systému a jeho vybavenia. Skôr ako si vyberiete konkrétny stavebný materiál, oboznámte sa s modernými stavebnými systémami. Materiál na hrubú stavbu si nárokuje len 10 až 15 % z ceny stavby rodinného domu, najviac však ovplyvňuje kvalitu bývania. Relatívne nižšia investícia do stavebného materiálu sa odráža v cenách za spotrebu energií – elektriny a plynu. S ohľadom na budúcnosť by ste sa teda mali zamyslieť nad možnosťou postaviť energeticky úsporný dom. Ten síce svojou zvýšenou tepelnou izoláciou, kvalitnejšími oknami, riadeným vetraním a precíznym vyhotovením bude o niečo drahší. Možno o 15 až 20 %, ale cena, o ktorú sa vám zvýšia investície do energeticky úsporného domu oproti klasickému, sa rýchlo vráti v podobe úspor za energiu. Ak uvažujete nad energeticky úsporným domom, potom nie je podstatné, či uprednostníte murovaný, alebo montovaný dom, dôležité je stanovenie jeho energetickej kategórie.

Dom za rozumnú cenu: Radšej menší, ale kvalitný

Jednoduchá architektúra bez zbytočných ozdôb je nielen nadčasová a elegantná, ale aj za prijateľnú cenu. Preto ak chcete ušetriť, vzdajte sa balkónov, arkierov, zimných záhrad.
Foto: insituarchitecture.wordpress.com

- Aj architektúra stavby ovplyvní jeho cenu. Netreba podliehať módnym trendom a uprednostniť jednoduchú, nadčasovú architektúru bez zbytočných ozdôb. Postaviť tvarovo jednoduchý dom s plochou alebo sedlovou strechou je výrazne lacnejšie ako komplikovaná členitá stavba so zložitými strechami a vikiermi. Ak chcete ušetriť, vyhýbajte sa zbytočným balkónom, arkierom, zimným záhradám. Zvážte aj kozub s komínom navyše a tiež to či je v rámci domu nevyhnutná stavba garáže. Vstavaná garáž vyjde často drahšie ako samotné auto.

- Pri výstavbe domu by ste nemali zanedbať funkciu stavebného dozoru. Môže pôsobiť ako „bič“ na neserióznych dodávateľov, čo vám môže ušetriť nemalé peniaze – často zanedbateľné s tými, čo zaplatíte za jeho prácu. Dozor je dôležitý najmä vtedy, ak vo vykonávacom projekte nemáte vypracované detaily výstavby a tiež vtedy, ak uprednostníte partiu robotníkov pred stavebnou firmou.

- Veľký potenciál úspor skrýva aj materiálové riešenie interiéru. Ten by mal očariť svojím dobrým riešením, nie luxusnými materiálmi. Ušetriť môžete pri výbere okien a dverí. Plastové sú lacnejšie ako drevené, hliníkové na rodinnom dome sú luxus. Nemalú položku v rozpočte tvoria podlahy a obklady. Keramické obklady a dlažby do kúpeľne môžete v dobrej kvalite kúpiť od 25 eur za štvorcový meter. Steny vôbec nemusíte obkladať až po strop. Obložte najviac exponované miesta okolo umývadla, vane, sprchy. Ostatné plochy, ktoré neprichádzajú do kontaktu s vodou, stačí omietnuť a natrieť umývateľným náterom. Pri drevených či laminátových podlahách ušetríte výberom lacnejšej dreviny.

- Pri interiérovom vybavení sa držte zásady – čo je neviditeľné, zabudované, na tom nešetriť, a to, čo je viditeľné, môže byť cenovo triezvejšie. Napríklad – ušetríte na vodovodných či kúrenárskych rúrkach a po zabudovaní ich obložíte luxusným mramorom. Keď náhodou lacné potrubie praskne, zrejme prasknú aj vaše nervy pri pohľade na búranie drahého obkladu pri opravných prácach. To platí o všetkých zabudovaných inštaláciách.

autor:  Adela Motyková
24.11. 2012 7:00
Diskusia  ()
Diskusia
44