Dom v Chorvátsku za 13 centov? Áno, TAKTO sa dá kúpiť...
29. 8. 2024, 15:09 (aktualizované: 29. 8. 2024, 15:10)

Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
V chorvátskej dedine Legrad získate dom za symbolickú cenu, stačí splniť niekoľko jednoduchých podmienok a môžete sa tešiť na nový domov v malebnej krajine.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Galéria k článku

Štyri hodiny od Slovenska
Legrad sa nachádza v blízkosti maďarských hraníc. Od hlavného mesta Zahreb je obec vzdialená hodinu cesty autom po diaľnici. Druhé najväčšie chorvátske mesto Varaždín sa nachádza od tejto dediny 40 kilometrov. Do okresného mesta Koprivnica to miestni majú pätnásť kilometrov. Ak chcete z tejto dediny pravidelne cestovať k moru, cesta do mesta Rijeka trvá tri hodiny autom. Dedina sa pýši atraktívnym prírodným prostredím. Krajina má poľnohospodársky ráz. Prirodzenou súčasťou takmer každého domu je pozemok s výmerou priemerne tridsať árov.
V súvislosti s Legradom oslovil týždenník ŽIVOT Moniku Sunarovú, ktorá v Zadare prevádzkuje realitnú kanceláriu. Podľa jej slov sú Legrad a jeho okolie vhodné pre ľudí, ktorí vyhľadávajú pokoj a ticho. V okrese sa dajú kúpiť obývateľné domy za sumu od 15- do 65-tisíc eur. Oproti juhu krajiny, kde sa nachádza more, sú to neporovnateľné sumy. Záujemcom a záujemkyniam o bývanie odporúča sústrediť sa aj pre atraktívnu prírodu na podnikanie v oblasti cestovného ruchu.
Pätnásť detí
Miestny starosta Ivan Sabolič sa snaží týmto opatrením pomôcť demografickému rozvoju. Stretávame sa s ním priamo v dedine. Jeho nápad doslova darovať domy mladým párom vzbudil pozornosť priamo v Chorvátsku aj v okolitých štátoch. Kľučku na dverách obecného úradu si podali už asi päťdesiati novinári a novinárky. „Ročne nám zomrie asi 50 ľudí v seniorskom veku, narodí sa však len pätnásť detí. Máme 30 percent obyvateľov a obyvateliek nad 65 rokov. Priemerný vek u nás je 50 rokov,“ opisuje starosta hlavný dôvod, prečo sa rozhodol pre predaj domov za symbolickú sumu.
To však nie je všetko. Ak sa záujemcovia a záujemkyne rozhodnú kúpiť si dom od iného vlastníka, ako je obec, samospráva im pomôže pokryť náklady na kúpu vo výške 20 percent, najviac však sumou päťtisíc eur. Podobne štedro sa samospráva správa pri rekonštrukcii domu. Aj v tomto prípade novým obyvateľom a obyvateľkám uhradí náklady v takom istom objeme. Obec má v tejto chvíli na predaj päť domov a päť pozemkov na výstavbu rodinného domu
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Takto vyzerajú ulice LEGRADU. Nové domy vedľa starých, ktoré sú voľné a na predaj.
Voľný dom
Na obecnom úrade nám ukazujú aj jeden z piatich domov, ktorý čaká na nových obyvateľov. V malom dome sa nachádza kuchyňa, tri izby a kúpeľňa. Pôvodná majiteľka stihla pred smrťou vymeniť strechu, tá je kompletne nová. Obec je napojená na verejný vodovod. Odpadová voda a splašky sa však odvádzajú pomocou žumpy. Počas miernych chorvátskych zím miestni kúria prevažne drevom. Súčasťou domu, ktorý treba rekonštruovať, je obrovská záhrada. Podľa našich odhadov ide o viac ako 40 árov. Synovia sa dedičstva vzdali, obec dnes hľadá manželský pár alebo slobodného človeka, ktorému by tento dom predala za trinásť centov.
Zdá sa vám táto ponuka atraktívna a veľmi lákavá? Záujemcovia a záujemkyne musia však spĺňať určité podmienky. Vek je do 45 rokov, nový obyvateľ a obyvateľka musia byť bezúhonní s čistým registrom trestov. Vítané sú mladé páry s deťmi aj slobodní ľudia. Podmienkou je, aby ste v Legrade ostali bývať aspoň pätnásť rokov. Body k dobru vám prirátajú, ak vykonávate povolanie, po ktorom je v regióne veľký dopyt. „Zdravotníci, učitelia, veterinári, remeselníci…“ vymenúva starosta, ktorý má v pláne vybudovať pre seniorov a seniorky hospic. Aj denný stacionár v tomto zariadení bude potrebovať nových zamestnancov a zamestnankyne. Okrem ľudí z Chorvátska sú dvere v Legrade otvorené pre záujemcov a záujemkyne z celej Európskej únie.
Lákavé bývanie?
V dedine Legrad sme pobudli dva dni. Za ten čas sme neobjavili žiadne rušivé momenty, ktoré by mali ľudí odrádzať od bývania nastálo. Pri prechádzke míňame veľké záhrady a trávnaté plochy, na ktorých sa pasú prevažne ovce. V dedine je dvadsať väčších fariem. Miestni majú dostupné nevyhnutné služby, napríklad predajne potravín, obvodného a zubného lekára, banku, poisťovňu, športoviská. V dedine dokonca sídli novovybudovaný menší hotel. V uliciach a uličkách dediny narážame na kontrast: vedľa moderných nových či zrekonštruovaných domov sa chúlia staré neobývané stavby, ktoré už nahlodáva zub času.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
MONIKE a ŽELKOVI obec preplatí dvadsať percent nákladov na rekonštrukciu domu.
Legrad nie je jediná samospráva v Európe, ktorá má problém s klesajúcou demografickou krivkou. Podobne ako v Chorvátsku uvádzajú do praxe projekty s cieľom prilákať mladých ľudí mestá a obce v iných krajinách. Napríklad na talianskom ostrove Sardínia prispejú novým obyvateľom a obyvateľkám sumou 15-tisíc eur. Švajčiarska dedina Albinen je ešte štedrejšia a mladým párom ponúka až 50-tisíc eur. Mesto Ponga v Španielsku ponúka sumu približne tritisíc eur – ale iba Britom a Britkám. Španielska dedina Rubia v Galícii bude platiť prisťahovalcom a prisťahovalkyniam až 150 eur mesačne, aby tam mohli žiť. V Kalábrii, v juhozápadnom regióne Talianska, vám za presťahovanie do dediny s dvetisíc alebo menej obyvateľmi zaplatia až 28-tisíc eur. Aj Írsko ponúka štedré peňažné stimuly ľuďom ochotným presťahovať sa na jeden zo vzdialených ostrovov krajiny.
Pôvodný článok aj s pokračovaním nájdete na www.zivot.sk.