16.4. 18:00

Dôležitá vec v čase korony: Máte správny jedálenský stôl pre celú rodinu?

Drevený stôl harmonizuje s akoukoľvek farbou linky
Drevený stôl harmonizuje s akoukoľvek farbou linky
Zdroj: archív lepšie bývanie

A „ostrouhlý“ poznáte?

Jeden stravník potrebuje na pohodlnú manipuláciu s príborom priestor 60 x 40 cm. Do celkového rozmeru stola prirátajte miesto na riad, poháre, prípadne dekorácie. Jedálenský stôl môže byť hranatý, oválny, ale i atypický. Jeho tvar závisí od vášho vkusu, ale najmä od priestorových možností. Vo všeobecnosti platí, že na kruhový alebo oválny stôl potrebujete viac miesta, pretože krajšie vyznie voľne v priestore. Pre dve osoby rátajte s priemerom 75 cm, pre štyri je potrebný priemer 90 cm. Štvorcový alebo obdĺžnikový stôl však môžete umiestniť jednou stranou k stene. Pre štvorčlennú rodinu má klasický stôl rozmery 120 x 80 cm, výška sa pohybuje v rozmedzí od 69 do 78 cm.

Keď nie je miesto

V menších bytoch treba rátať s každým centimetrom. Jedálenský stôl by pri voľnom pohybe prekážal, preto sú vhodnejšou alternatívou rozkladacie stoly s mechanizmom, ktorý umožňuje ich vyklopenie, roztiahnutie alebo vysunutie a tým prispôsobenie počtu stolujúcich. Ak ste viacpočetná rodina, poobzerajte sa po praktickej jedálenskej rohovej zostave s lavicou, na ktorú sa zmestíte pohodlnejšie.

Okrúhly stôl je náročnejší na priestor
Okrúhly stôl je náročnejší na priestor
Zdroj: pixabay.com

Taký, aký sa vám páči

Jedálenský stôl môže byť z rôznych materiálov, výber dizajnov je naozaj pestrý. Tradičným a veľmi obľúbeným materiálom je drevo, ktoré umožňuje rôznu povrchovú úpravu. Drevený stôl z masívneho dreva vydrží doslova celé generácie. V závislosti od úpravy pristane akémukoľvek štýlu. Exkluzívne posedenie ponúkajú stoly so sklenenou vrchnou doskou s drevenými alebo kovovými nohami, zaujímavá je i kombinácia kameňa a dreva. Stôl môže zaujať i úpravou nôh, respektíve ich počtom – nemusí ich mať nutne štyri, hoci dobrá stabilita je na bezpečné používanie dôležitá.

autor:  Radomír
16.4. 2020 18:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44