4.3. 2012 4:00

Dokonalá domáca práčovňa

4.3. 2012 4:00

Dokonalá domáca práčovňa

Od rodinných domov často očakávame, že nám poskytnú miesto nielen na pohodlné bývanie, ale aj na vykonávanie všetkých domácich povinností. Ak sa teda v dome nájde priestor, zvyčajne si v ňom zariadime domácu dielničku, pracovňu alebo aj práčovňu. A práve jej sa v tomto článku budeme venovať.

Dokonalá domáca práčovňa

Vyčleňte si potrebný priestor
Na zriadenie práčovne v dome je potrebných minimálne 7 - 11 metrov štvorcových. Z ekonomických a technických dôvodov ju umiestňujeme blízko inštalačnej šachy, kde sú rozvody teplej a studenej vody a kanalizácie.

Kam s ňou?
Práčovňu situujeme blízko kuchyne, kúpeľne alebo WC, najlepšie v severnej časti domu na prízemí alebo v suteréne. Ak uvažujeme o sušení bielizne vonku, je vhodné, ak má priamy výstup na záhradu.

Aká musí byť?
Práčovňa musí byť priamo osvetlená a dobre vetraná. Pri nedostatočnom vetraní by z dôvodu zvýšenej vlhkosti hrozilo riziko vzniku plesní. Zvýšenej vlhkosti je potrebné prispôsobiť aj výber materiálov na povrchovú úpravu podlahy, stien a stropu, prípadne aj nábytku. Z dôvodu vysokej kondenzácie vodných pár je na strope najlepší porézny povrch. Aj steny musia byť ľahko udržiavateľné, vhodné sú dlaždice z prírodného alebo umelého kameňa, keramiky. Podlaha musí byť protišmyková, nenasiakavá, odolná proti vode, s priamym odtokom.

Čo v nej musí byť?
Do základného vybavenia práčovne patrí okrem práčky aj sušička, umývadlo alebo vaňa na namáčanie alebo plákanie, mangeľ, manipulačný stôl na skladanie bielizne, žehliaca doska, žehlička, koše na špinavú a čistú bielizeň. Nezabudnime ani na úložné priestory na pracie prostriedky a vyžehlenú bielizeň.

Jeden príklad

Dokonalá domáca práčovňa

Výbavou práčovne sa zaoberajú aj samotní výrobcovia nábytku. Dobrým príkladom môže byť spoločnosť Valcucine, ktorá sa v apríli minulého roku so svojou práčovňou dokonca predstavila na Týždni dizajnu v Miláne, čo je dôkazom toho, že aj taká obyčajná vec ako práčovňa môže byť veľkou výzvou pre uznávaných dizajnérov.

Všetko v nej má svoje pevné miesto, či už ide o koše s bielizňou, práčky, sušičku, nábytok, doska na žehlenie či ostatné zariadenie. Koncept však v prvom rade vychádza z veľkorysých priestorových možností, čo nie každému môže vyhovovať. Zaujímavo je riešené sušenie bielizne, ktorá je zavesená pod stropom a to tak, aby v práčovni pri prechádzaní vôbec nezavadzala.

Pokiaľ ide o dizajn, snúbi sa v ňom „ultrafunkčnosť“ s „ultramódnosťou“. Návrhári mysleli aj na dekoračné detaily – všimnite si napríklad veľký čiernobiely obraz dieťaťa alebo krhlu na polievanie, ktorá svojím vzhľadom kontrastuje s moderným zariadením miestnosti.

Zdroj: lena
4.3. 2012 4:00
Diskusia ()
Zdieľať článok