15.5. 2019 18:30

Dokážete to! 10 bezbolestných zmien pre zdravší a zelenší domov

15.5. 2019 18:30

Dokážete to! 10 bezbolestných zmien pre zdravší a zelenší domov

Ako žiť ekologickejšie, pomôcť životnému prostrediu a zároveň robiť bezbolestné zmeny, ktoré vás neobmedzujú? Skúste týchto 10!

Dokážete to! 10 bezbolestných zmien pre zdravší a zelenší domov

Aj malé zmeny môžu viesť k veľkým výsledkom! Poďte spraviť niekoľko takmer nenápadných krokov, ktoré premenia vašu domácnosť, pomôžu znížiť nielen náklady, ale aj množstvo odpadu. A to sa už predsa oplatí! Nebude to pritom ani také zložité, ako ste si mysleli.

Prečítajte si aj: Predsieň ako zo škatuľky? Stačí, ak dodržíte toto!

Niektoré zmeny si budete musieť vopred premyslieť a zrejme aj vyskúšať, ktorý produkt vám bude vyhovovať najviac. Nebojte sa pýtať priateľov, rodiny alebo zájsť na niektorý z workshopov alebo prednášok o zelenej domácnosti či o zero waste.

Dokážete to! 10 bezbolestných zmien pre zdravší a zelenší domov

 

Nájdete tam mnoho zaujímavých tipov, ale hlavne sa zoznámite s ľuďmi, ktorí sa podelia o vlastné skúsenosti. Viacero zaujímavých tipov nájdete aj na YouTube spolu s rôznymi návodmi, napríklad na výrobu vlastnej kozmetiky, čistiacich prostriedkov alebo návody na ušitie rôznych pomôcok.

Prečítajte si aj: Spoznajte prelomovú technológiu FreshCare + pračiek a sušičiek od Whirlpool

Krok prvý: Zmeňte čističe

Ekologické voľby ponúkajú už roky mnohé bežné obchodné siete a drogérie. Ak aj nemáte chuť hneď začať čistiť všetko sódou bikarbónou, môžete efektívne znížiť množstvo chémie, ktorú budete používať. Na nákupy využívajte kupóny, zľavy a sledujte internetových predajcov, neraz je ich ponuka lacnejšia.

Prečítajte si aj: Plaťte menej za odpad: Tento EKO nápad šetrí peniaze aj planétu!

Náš tip: Zamerajte sa aj na zníženie používania rôznych jednorazových čistiacich pomôcok (utierky)  či plastových špongií a skúste čistenie pomocou horúcej pary.

Aké farby voliť?
Aké farby voliť?
Zdroj: unsplash.com

 

Krok druhý: Vynechajte mäso

Pri produkcii mäsa vzniká obrovská ekologická záťaž. Štatistiky hovoria, že mnohé domácnosti sa bez mäsa nezaobídu ani jediný deň v týždni. Vyberte si jeden, napríklad pondelok alebo piatok - a skúste to úplne bez mäsa. Využiť ho môžete aj ako výzvu, pre odľahčenie trávenia, pokojne skúste pol dňa alebo aj celý so smoothie.

Prečítajte si aj: Mýty, ktorým veríte, ale sú lož: O drevo v interiéri sa nemusíte stále starať!

Krok tretí: Ostávame pri mäse

Áno, chov dobytku je skutočne príliš významný ničiteľ prírody na to, aby sme ho ignorovali. Skúste aspoň časť mäsa kupovať lokálne. Pokúste sa tiež rozširovať svoje chute a uvarte iné, menej náročné druhy mäsa v obľúbených pokrmoch... alebo skúste úplne nové recepty s bezmäsitou náhradou.

Prečítajte si aj: Premena: Mimo mesta sa im žije lepšie a zdravšie

Krok štvrtý: Skontrolujte svoje zateplenie

Možno už máte svoje bývanie zateplené, nezabúdajte však na kontrolu tejto efektivity. Tušili ste tiež, že vaše plastové okno sa dá nastaviť na letný a zimný režim? Investícia do odborníka, ktorý posúdi vašu energetickú efektivitu, by sa tiež mala dostať do vašich plánov.

Dokážete to! 10 bezbolestných zmien pre zdravší a zelenší domov

 

Krok piaty: Nechajte topánky pred dverami

Zvláštne odporúčanie? Ak sa vyzujete ešte pred dverami, vnesiete do domácnosti menej špiny a prachu. Tým znížite potrebu vysávať alebo umývať a dezinfikovať podlahy. Nehovoriac už o množstve práce, ktorú si takto ušetríte. Rovnako zaveďte tieto opatrenia pri vstupe na terasu či pri francúzskych oknách, ktorými vstupujete do exteriérov.

Prečítajte si aj: Májové Lepšie Bývanie už nájdete vo vašom obľúbenom stánku! Na čo sa môžete tešiť?

Krok šiesty: Ohrievajte v skle

Aj keď je možné mnoho pokrmov ohrievať či pripravovať priamo v plastovom obale, nemali by ste to robiť. Rovnako by ste jedlá nemali ohrievať - alebo rozmrazovať v plastových nádobách, v ktorých ste ich skladovali. Hlavne ak výrobca špecificky neuvádza, že neobsahujú BPA a BPB. Čokoľvek potrebujete ohriať, vložte to do skla alebo preložte na klasický tanier.

Prečítajte si aj: Ste introvert alebo extrovert? Pavdu odhalia doplnky vo vašom byte

Krok siedmy: Nevyhadzujte, darujte

Niekedy sa nám zdá, že je jednoduchšie veci naložiť do krabice alebo tašky a postaviť ku smetiaku. Ide však o veľké plytvanie a vaše staré veci skutočne môžu ešte poslúžiť,no  platí to nielen pre oblečenie, obuv či hračky, ale aj pre elektroniku - neraz stačí menšia oprava. Skúste svoje veci ponúknuť cez skupiny na sociálnych sieťach alebo cez inzeráty.

Dokážete to! 10 bezbolestných zmien pre zdravší a zelenší domov

 

Krok ôsmy: Späť do kuchyne

So svojím zdravím by ste nemali robiť kompromisy. Skontrolujte hrnce a nádoby, v ktorých pripravujete a skladujete potraviny. Vedú dobre teplo? Nemajú poškodené povrchy? Nie sú príliš opotrebované? Hľadajte zdravé alternatívy, ktoré vám ušetria dobu prípravy pokrmov, ale aj množstvo použitej energie.

Prečítajte si aj: Primalá, ale aj zbytočne veľká posteľ vám môže ublížiť: TOTO je správny rozmer

Krok deviaty: Bez parfumov

Vyberajte produkty, ktoré nie sú parfumované. To, že nejaký produkt príjemne vonia, znamená, že do neho boli pridané chemikálie. Tie môžu dráždiť vaše pľúca alebo pokožku, môžu byť príčinou vašich alergií či iných zdravotných problémov, napríklad bolestí hlavy.

Prečítajte si aj: 5 nápadov ako udržať leto v spálni - stavte na žltú!

Krok desiaty: Menej chemikálií proti hmyzu

Aj keď v obchodoch nájdete mnoho produktov, ktoré dokážu efektívne pozabíjať všetok neželaný hmyz, niekedy stačí použiť mechanické prostriedky, od sieťok až po lampy proti hmyzu. Mnoho odpudzovačov funguje na čisto prírodnej báze, a sú preto neškodné pre vás, deti i pre domácich miláčikov.

Pozrite si ekologickú domácnosť v praxi v našej GALÉRII.

Zdroj: agáta
15.5. 2019 18:30
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44