27.7. 2020 12:00

Detská izba ako telocvičňa? Potešte svoje deti zdravým spôsobom

27.7. 12:00

Detská izba ako telocvičňa? Potešte svoje deti zdravým spôsobom

Foto: Archív

O tom, že deti potrebujú čo najviac pohybu nepochybuje žiadny rodič. Je však správne spraviť z detskej izby telocvičňu? Treba do nej inštalovať rebriny či preliezačku? A ak áno, ako to vlastne urobiť bezpečne?

Detská izba by mala byť priestorom, kde dieťa robí rôznorodé aktivity. Nechodí do nej zvyčajne iba odpočívať, preto v nej potrebuje okrem postele aj ukladacie priestory, miesto na pokojné činnosti akými sú kreslenie, tvorenie, čítanie a učenie sa – avšak mimoriadne dôležitou súčasťou detský hier je aj pohyb.

Rebriny v detskej izbe? Dobrý nápad, nezaberú totiž mnoho miesta!
Rebriny v detskej izbe? Dobrý nápad, nezaberú totiž mnoho miesta!
Zdroj: archív redakcie

V zimných mesiacoch, za zlého počasia či hocikedy, proste len tak, by malo mať dieťa dostatok možností na slobodný pohyb i cvičenie. Lekári i psychológovia sa totiž zhodujú v jednom - pre správny psychický a fyzický vývoj je neustály hravý pohyb základom. Ak je to čo i len trochu možné, mali by ste nechať v detskej izbe dostatok voľného priestoru, kde sa dieťa môže hrať na zemi, skladať si alebo len tak behať, skákať, robiť kotrmelce. Aby ste ho však podporili v zdravom pohybe, môžete do miestnosti zakúpiť rôzne zaujímavé pohybové prvky či dokonca cvičebné pomôcky.

Hodia sa vám rebriny?

Čo by ste povedali na rebriny v detskej izbe? Vlastne nemusia byť iba v detskej izbe, môžete ich samozrejme nainštalovať aj do inej časti bytu kam má dieťa neustále prístup, dôležité je, aby boli v miestnosti, v ktorej trávi najviac času a tak má prirodzené nutkanie ich čo najčastejšie vyskúšať. Výhodou rebrín je ich vcelku jednoduchá inštalácia, navyše nie sú priestorovo obzvlášť náročné. Na stene si potrebujete vyhradiť 60 až 90 centimetrov na šírku, počítajte však s priestorom pred rebrinami, v ktorom sa bude cvičiť. Šikovné kombinované rebriny majú aj rám, na ktorý môžete umiestniť lano, lanový rebrík či gymnastické kruhy alebo iný prvok.

Hojdanie milujú deti každého veku.
Hojdanie milujú deti každého veku.
Zdroj: Robo Hubač

Náš tip: Dobre si skontrolujte nosnosť rebrín. Rebriny určené deťom majú zvyčajne nosnosť do 80 kilogramov, čo pre dospelých členov rodiny nemusí byť dostatočné. A keď už doma tie rebriny máte, bola by škoda ich nevyužiť.

autor:  Andrea
27.7. 2020 12:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44