28.10. 2019 1:05

Na čo sa zamerať pri výbere vane

28.10. 2019 1:05

Na čo sa zamerať pri výbere vane

Foto: Sanitino

Konečne ste sa rozhodli, že vo vašej kúpeľni bude vaňa? To je skvelé, nie je nič lepšie ako ponoriť sa po náročnom dni do horúceho voňavého kúpeľa.

Teraz už len ostáva vybrať tú správnu, ktorá sa dokonale hodí do vášho kúpeľňového kráľovstva. Poradíme vám, ako na to.

Na tvare záleží

V dnešnej dobe nájdete na trhu vane rôznych tvarov. Nepúšťajte však uzdu svojej fantázii príliš. Každý tvar má iné nároky na priestor, preto ho musíte starostlivo zvážiť a naplánovať. Je dôležité, aby vás vaňa neobmedzovala v pohybe po kúpeľni, nezaberala priestor pri umývadle a pod.

Obdĺžniková vaňa = nadčasová klasika

S obdĺžnikovou vaňou sa stretol každý z nás. Má čisté tvary a pekne vyplní priestor kúpeľne. Môžete si vybrať oválny, alebo moderný hranatý tvar. Ak z nej budete chcieť spraviť dominantu celej miestnosti, podmurujte ju a obložte obkladačkami s výrazným dekorom alebo mozaikou. Ďalším variantom je dokúpiť k vani obkladový panel z rovnakého materiálu. Docielite tak kompaktný a moderný vzhľad.

Rohová vaňa = pohodlie aj vo dvojici

Ak máte v kúpeľni dostatok miesta a zároveň si radi doprajete kúpeľ vo dvojici, rohové vane sú skvelá voľba. Často bývajú doplnené o sedadlo nad úrovňou vody, ktoré využijete pre deti, pri sprchovaní alebo na odloženie kozmetiky pri kúpeli.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Sanitino

Asymetrická vaňa = obľúbený kompromis

Do vašej kúpeľne nepasuje obdĺžniková vaňa a rohová je príliš veľká? To môže jednoducho vyriešiť asymetrická vaňa. Na jednom konci je užšia ako na druhom, takže ušetríte dosť miesta. Jej vnútorná uhlopriečka je väčšia ako pri obdĺžnikovej vani, a tak neprídete ani o komfort pri kúpaní. 

Voľne stojaca vaňa = dizajn na prvom mieste

Ak má vaša kúpeľňa veľkorysú rozlohu a vy sa radi obklopujete dizajnovými vecami, voľne stojaca vaňa je šperk, ktorý ozdobí miestnosť. Dodá jej nádych luxusu, no má naozaj veľké nároky na priestor.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Sanitino

Príjemný a funkčný materiál

Akrylát je najčastejší materiál, z ktorého sa vyrábajú vane. Jeho výhodou je, že sa rýchlo zahrieva a udržuje teplo, vaňa je tak pocitovo teplejšia. Dlhá životnosť, jednoduchá údržba a príjemný pocit na dotyk sú jeho hlavnými pridanými hodnotami.

Ďalším variantom sú oceľové smaltované vane. Ich najväčšími výhodami sú tvrdosť a dlhá životnosť. Smalt je navyše ekologický materiál, ktorý je odolný aj proti bylinným kúpeľovým prísadám alebo farbám na vlasy. Obvykle sa vane vyrábajú s hrúbkou 2 mm, tie luxusnejšie majú až 3,5 mm. Príkladom kvalitných smaltovaných vaní je značka Kaldewei. 

Doplnky, ktoré zvýšia úžitok

Tvar niektorých vaní je doplnený o podrúčky, ktoré oceníte pri čítaní vo vani alebo pri vstávaní z kúpeľa. Ak sa vám hodí každý centimeter odkladacej plochy, sledujte, či má vaňa širší bočný lem. Pri dlhých kúpeľoch sú skvelými spoločníkmi podhlavníky, ktoré jednoducho prichytíte prísavkami na povrch vane.

Aby vaňa spĺňala dokonale svoju funkciu, môžete ju obohatiť o doplnky. Najužitočnejším sú vaňové zásteny, ktoré vašu vaňu premenia na sprchový kút. Nezabudnite k svojej vysnívanej vani vybrať aj vhodnú batériu. Ku každému typu sa hodí niečo iné, tak ak si nebudete vedieť rady, obráťte sa na odborníkov zo slovenského e-shopu Sanitino.sk, ktorí vám ochotne poradia.

autor:  PR článok
28.10. 2019 1:05
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44