17.2. 2023 6:00

Čo je lepšie na varenie - indukcia alebo plyn? Zistite, aké majú výhody a nevýhody

17.2. 6:00

Čo je lepšie na varenie - indukcia alebo plyn? Zistite, aké majú výhody a nevýhody

Foto: pixabay.com

Impulzom na výmenu varnej dosky nemusí byť len zastaralý vzhľad, ale aj snaha o úsporu energií, modernejšiu technológiu, nenáročnú a komfortnú obsluhu. Pri rekonštrukcii kuchyne skôr či neskôr príde na rad otázka, čo si zvoliť na varenie. Plyn či elektrinu? Obidve možnosti majú výhody a nevýhody.

Plyn – osvedčená klasika

Varenie na plyne je jednoduché a rýchle, intenzitu plameňa viete okamžite regulovať a vizuálne skontrolovať. Praktické je integrované zapaľovanie, takže nemusíte hľadať zapaľovač. Samozrejmosťou je poistka, ktorá zastaví prívod plynu do horákov, keď dôjde k uhaseniu plameňa. A môžete používať v podstate akýkoľvek typ riadu. Moderné plynové varné dosky „skrývajú“ otvorený plameň za sklokeramický povrch a ponúkajú dotykové ovládanie. Rátajte s väčšou hrúbkou pri inštalácii, pretože horáky sú dole a zaberajú cca 15 cm priestor.

Varenie na plyne je rýchle a účinné.
Varenie na plyne je rýchle a účinné.
Zdroj: unsplash.com

Nevýhody

Pri používaní otvoreného ohňa dochádza k vzniku spalín, čo citlivejším osobám, zvieratám a tiež niektorým druhom izbových rastlín, môže prekážať. Sklokeramické plynové dosky však tento nedostatok odstránili. Nevýhodou plynovej varnej dosky je vyššie riziko popálenín, ale aj únik plynu pri poškodenom potrubí. Preto sú veľmi dôležité pravidelné revízne kontroly. Pri klasických doskách s roštom rátajte tiež s náročnejším čistením. Pri sklokeramickej plynovej doske to však neplatí.

Farba, počet horákov

Plynová doska ponúka niekoľko farebných variácií, aby sa vzhľadom dokonale prispôsobila modernej i klasicky zariadenej kuchyne. Okrem bielej je to čoraz obľúbenejšia nerezová a čierna. Zvoliť si môžete aj počet horákov, od dvoch až do piatich, podľa toho, ako často a veľa varíte.

Ako dopadla indukčná doska nájdete na ďalšej strane

autor:  Radomir
17.2. 2023 6:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy