15.1. 2019 1:05

Čo ak vám zastavajú výhľad z balkóna? S TÝMTO dokumentom sa tomu vyhnete!

15.1. 2019 1:05

Čo ak vám zastavajú výhľad z balkóna? S TÝMTO dokumentom sa tomu vyhnete!

Foto: unsplash.com

Papierovačky nás síce vedia poriadne otráviť, ale ak sa "v tom naučíme chodiť", môžu nám neraz zachrániť život.

Čo je to územný plán?Na čo je vlastne dobrý a prečo by sa oň mal zaujímať aj bežný smrteľník? Máme pre vás odpoveď a možno vás prekvapíme, ale o územný plán by ste sa mali zaujímať dokonca aj v prípade, že neplánujte stavať žiadny dom či inú stavbu. Takže, na čo je dobrý?

Pozrite si aj: Ktorý sprchový kút vám zaberie menej miesta: Oblý alebo hranatý? Budete prekvapení

O tom, že plánovanie nášho okolia je dôležité, netreba absolútne pochybovať. Územie okolo nás využívame rôznymi spôsobmi, a preto je nutné, aby sa rôzne činnosti (nielen stavebné) vopred plánovali a časovo koordinovali. Vplýva to významne na životné prostredie, ekológiu, ale aj na kvalitu nášho života.

Pozrite si aj: Ak zariaďujete kuchyňu, musíte dodržať týchto 9 zásad, inak sa vám to vypomstí!​

Cieľom územného plánovania je prostredníctvom sústavného a komplexného riešenia priestorového usporiadania a funkčného využitia územia vytvárať predpoklady trvalo udržateľného rozvoja - teda v jednoduchosti, aby nám naše okolie dobre slúžilo a aby sa nám v ňom dobre fungovalo.Vďaka územnému plánovaniu sa reguluje usporiadanie a funkčné využívanie územia.

Čo ak vám zastavajú výhľad z balkóna? S TÝMTO dokumentom sa tomu vyhnete!

Tiež sa sleduje, posudzuje a vyhodnocuje stav územia a možností jeho využitia, stanovuje sa koncepcia rozvoja a urbanistická koncepcia, koordinujú sa rôzne zámery na určitom území a stanovujú sa podmienky pre rozličné stavby. Ide prevažne o stavbu sídiel, dopravnú a technickú infraštruktúru. Existuje viac stupňov územných plánov, no pre bežného občana je tým najdôležitejším územný plán jeho obce.

Pozrite si aj: Farby podľa feng šuej: Táto vám prinesie bohatstvo a táto zase choroby!​

A sme doma

Primárna zodpovednosť za územné plánovanie leží na samosprávach, avšak do procesu tvorby plánov môže zasahovať a zaujímať sa o neho skutočne každý. Predovšetkým, keď takýto plán vzniká alebo dochádza k jeho úpravám. Vtedy má obec povinnosť konzultovať to s verejnosťou, susednými obcami, so samosprávnym krajom, ale aj so štátnymi orgánmi a s rozličnými právnickými osobami.

Čo ak vám zastavajú výhľad z balkóna? S TÝMTO dokumentom sa tomu vyhnete!

Po jeho vypracovaní a zapracovaní všetkých pripomienok a zmien, ho schvaľuje obec spolu so všeobecne záväzným nariadením. Na jeho základe sa rozhoduje o území a vypracováva sa dokumentácia stavieb, čiže práve na základe tohto dokumentu môže vo vašom blízkom okolí vzniknúť zástavba, ktorú si neželáte alebo naopak vďaka tomuto plánu môžete podobné plány realizovať.

Pozrite si aj: Wau: Vaša okukaná kuchyňa sa vynoví vďaka týmto 24 trikom

Náš tip: Ak plánujete kúpu pozemku alebo chcete stavať, mali by ste sa vopred oboznámiť s územným plánom, aby ste sa neoklamali. Vo chvíli, keď kúpite pozemok, je už totiž neskoro zisťovať, či dostanete povolenie na stavbu svojho vysneného domčeka.

15.1. 2019 1:05
Diskusia ()
Zdieľať článok