8.5. 2021 10:00

Čistenie odtoku v kuchyni: Čo zaberá okrem jedlej sódy a octu? Skúste...

8.5. 10:00

Čistenie odtoku v kuchyni: Čo zaberá okrem jedlej sódy a octu? Skúste...

Foto: Shutterstock

Zrejme každý sa už pasoval so zle odtekajúcim umývadlom v kuchyni. Ide o miesto, ktoré doslova trpí zvyškami jedla a usadeninami, a tak dostáva odpadové potrubie zabrať. Ak už je nános v ňom priveľký, treba ho prečistiť - efektívne a ideálne bez veľkých nákladov.

Bežné zanesenie či upchatie kuchynského odtoku zvládnu aj tzv. babské recepty. Netreba chémiu, zvon či krtkovanie - to si odložte na komplikovanejšie sitiuácie. Pokojne otvorte skrinku s prísadami na vernie a pečenie, a máte tých najlepších pomocníkov na prečistenie odtoku umývadla.

Jedlá sóda a ocot

Žiadne prekvapenie, že medzi najlepšími domácimi čističmi sú sóda bikarbóna a ocot. Tieto dve prísady fungujú separátne, ale ešte lepšie spolu, nakoľko vytvoria zmes rozpúšťajúcu mastnotu, nečistoty, usadeniny a kal v potrubí. Bonusom je použitie vriacej vody, ktorou sa zmes zaleje a spriechodní zanesené potrubie.

Ako na to: Šálku sódy bikarbóny nasypeme do odtoku, zalejeme pol šálkou octu a umývadlo zakryjeme, nakoľko dôjde k penivej chemickej reakcii. Zakrytím odtoku udržíme zmes vnútri potrubia, kde má účinkovať a rozpustiť všetko, čo blokuje odtekanie vody. Po cca 10 minútach zalejeme vriacou vodou. 

autor:  Gabi
8.5. 2021 10:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy