29.10. 2019 11:27

Chystáte sa stavať dom? Najskôr si vyriešte túto otázku!

29.10. 2019 11:27

Chystáte sa stavať dom? Najskôr si vyriešte túto otázku!

Foto: unsplash.com

Rozhodovať by ste sa rozhodne nemali iba podľa aktuálneho stavu vašej peňaženky.

Obkladať alebo omietať? To je otázka!Stojíte pred podobnou? Čo bude výhodnejšie? Obložíte svoju novú stavbu alebo ju radšej omietnete? Odpoveď nie je taká jednoduchá. Rozhodovať by ste sa rozhodne nemali iba podľa aktuálneho stavu vašej peňaženky. Tušíte, čo bude pre vás výhodnejšie?!

Ostatní práve čítajú: Chcem rekonštruovať. Koľko budem potrebovať peňazí? Všetko sme za vás zrátali!

Aj keď fasáda v rámci stavby prichádza na rad medzi poslednými krokmi, jej návrh a vhodné technické prevedenie by ste mali mať jasné už vo fáze prípravy projektu. Je to dôležité nielen pre rozpočet, ale aj samotné riešenie vhodné pre celú koncepciu budovy.

Chystáte sa stavať dom? Najskôr si vyriešte túto otázku!

Na čo sa sústrediť?

Je dobré vedieť, že každý typ domu potrebuje optimálne fasádne riešenie, preto na neho musíte myslieť bez ohľadu na to, či siahate po tehlách, alebo máte v pláne drevostavbu. Fasáda totiž musí poskytovať správnu ochranu vášmu typu domu.

Pozrite si aj: Nový stupeň pohodlia: Super-tiché tepelné čerpadlá

A čo rozhoduje pri fasáde?

Pozrime sa na ňu zblízka. Máte v pláne kontaktnú alebo prevetrávanú fasádu? O čo ide? Obvodové steny vašej stavby musia takzvane dýchať, teda byť priedušné. Znamená to, že budú z konštrukcie efektívne odvádzať vlhkosť, ktorá nebude v týchto miestach kondenzovať. Aby ste to dosiahli, môžete si zvoliť fasádu, ktorá bude prevetrávaná, teda bude takpovediac dýchať.

Prečítajte si aj: Aj v tom najmenšom byte sa dá vytvoriť viac miesta: Presvedčte sa

V praxi to vyzerá tak, že medzi konečnou vrstvou stavby a obvodovým plášťom je vybudovaná medzera umožňujúca prúdenie vzduchu a odvod všetkej vlhkosti. Pri takomto riešení môže byť následne obloženie budovy vyhotovené z akéhokoľvek materiálu, a to aj nepriedušného.

Chystáte sa stavať dom? Najskôr si vyriešte túto otázku!

Iné možnosti?

Áno, samozrejme, zvoliť môžete aj kontaktný systém, kedy sú steny pevne spojené s fasádnou vrstvou. Ide o úsporu vo vašej peňaženke, vyžaduje si však viac pozornosti pri plánovaní aj realizácii, dôležitá je totiž v tomto prípade skladba obvodového plášťa.

Mohlo by vás zaujímať aj: Celé Slovensko jasá: Tento muž si postavil záhradný domček holými rukami

Náš tip: Svoju pozornosť v tomto prípade môžete zamerať na minerálne tenkovrstvé omietky s vysokopriepustnými vlastnosťami, ktoré poskytujú aj ďalšie bonusy, napríklad odpudzovanie špiny. Použiť ich môžete samostatne, ale aj ako finálnu vrstvu kontaktného zatepľovacieho systému.

Kliknite si aj na: Správna omietka vám udrží teplo a vaše účty budú omnoho nižšie: Naučíme vás ju vyrábať

Takže, čo je lepšie, omietanie alebo obkladanie? V zásade je vďaka moderným riešeniam odpoveď jednoduchá - voliť môžete podľa svojich preferencií či už tých estetických, alebo finančných, rozhodnúť sa však treba ešte počas projektovej fázy, aby k vašej voľbe projektant vybral správny spôsob aplikovaný na celú koncepciu stavby.

Chystáte sa stavať dom? Najskôr si vyriešte túto otázku!

Náš tip: Omietka na prevetrávané fasády? Áno, ak máte záujem o toto riešenie, omietku aplikujete na stavebné dosky, ktoré predstavujú základ plášťa prevetrávanej fasády. Rovnaké riešenie je možné aplikovať aj na keramické obklady závesom alebo lepením.

Inšpirujte sa v našej GALÉRII rôznymi fasádami domov. Možností je viac než dosť!

29.10. 2019 11:27
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44