24.12. 2016 3:00

Chyby, ktoré robíme pri zariaďovaní interiéru

24.12. 2016 3:00

Chyby, ktoré robíme pri zariaďovaní interiéru

Obdivujete pri listovaní časopismi o bývaní krásne zariadené interiéry? Akým chybám sa pri zariaďovaní vyhnúť?

Chyby, ktoré robíme pri zariaďovaní interiéru

Všetko je dokonale zladené, má svoje miesto a účel. Často podľahnete pokušeniu urobiť si nejaký DYI doplnok alebo impulzívne nakupujete bytové doplnky? To, čo vyzerá dobre v časopise alebo v obchode však nemusí pasovať u vás doma. 

Chyby, ktoré robíme pri zariaďovaní interiéru


Nevhodná mierka

Miestnosť by ste mali vnímať trojrozmerne. Niektorí ľudia používajú pri zariaďovaní príliš veľa malých vecí, čím sa stáva neprehľadnou. Na prvý pohľad nič neupúta, vnímate len chaos. Iní zas používajú neprimerane priveľký nábytok, takže izba pôsobí preplnene, hoci sú v nej len základné kusy.
Tajomstvo správne zariadeného interiéru spočíva v zmesi predmetov rôznych veľkostí, tvarov a výšky, dodržaním proporcie medzi nimi navzájom i v pomere k veľkosti miestnosti.

Prečítajte si: Pozor na tieto chyby v obývačke - môžu pokaziť celkový dojem

Impulzívne nakupovanie
Často podliehate akciovým ponukám a momentálnemu nadšeniu? Neznamená to, že si nemôžete kúpiť, čo sa vám páči, ale mali by ste si predstaviť ako sa bude konkrétna vec vynímať v interiéri.
Pred návštevou nábytkárskeho showroomu si urobte dôkladný plán a rozpočet. Miestnosť presne zmerajte a premyslite si umiestnenie a veľkosť nábytku. Prácu vám uľahčia počítačové programy alebo aplikácie, s ktorými zariadite izbu rýchlo a ľahko.

Chyby, ktoré robíme pri zariaďovaní interiéru


Ja sám, ja sám

Dnes je každý odborník na všetko. Ale nie všetci máme vrodený cit pre farby a ich kombinácie. Hoci je príjemné sa pred návštevami pochváliť - to sme si zariaďovali sami - nehanbite sa požiadať priateľov o názor na spôsob zariadenia alebo oslovte interiérového návrhára.
Na internete nájdete množstvo dizajnových tipov a trikov, ktoré vám môžu uľahčiť cestu k vysnívanému domovu. Vôbec to neznamená, že ste zlyhali, ak si necháte poradiť a využijete zopár profesionálnych trikov.

Pozrite sa: Viete, aké chyby robíme v kúpeľni najčastejšie?

Veľa suvenírov a zbierok
Patríte k vášnivým zberateľom a ste pyšní na svoju zbierku? Nezáleží na tom, či ide o modely lietadiel, autíčok, ružový porcelán, fľaše značkového alkoholu alebo suveníry z dovoleniek. Dôležitý je správny spôsob, akým svoju vášeň budete prezentovať.
Úplne nevhodné je porozkladať zbierku kade-tade po celom interiéri. Vhodnejšie je logicky ju usporiadať a zoskupiť na jednom mieste v jedinej miestnosti. Svoju zbierku môžete vystaviť na otvorené police alebo do vitríny.

Chyby, ktoré robíme pri zariaďovaní interiéru


Nedekorujete steny

Umenie dokáže so stenami doslova zázraky a premení domov na útulné miesto. Nezáleží na tom, či ide o originálne maľby, reprodukcie, výtvory vašich ratolestí alebo rodinné fotografie. Oveľa dôležitejšie je ich správne zavesenie. Nejde len o výšku, ale predovšetkým spôsob.
Na papier si naplánujte rôzne verzie rozmiestnenia, až kým nebudete spokojní. Môžete sa pohrať s veľkosťou, farbou i štýlom rámov.

Inšpirujte sa: Vystaviť rodinné fotky je skvelé - ak sa vyhnete pár omylom

Začínate zariaďovať od stien
Najväčšou chybou, ktorú robí väčšina ľudí je, že najprv vymaľujú steny. Zvolia si svoju obľúbenú farbu a potom sa k nej snažia doladiť zvyšok. Steny však tvoria veľký priestor a upútajú okamžite. Neskôr môže byť náročné nájsť k nim farebne ladiace koberce, závesy či a poťahy na sedačke.
Dizajnéri to robia naopak. Vezmú si vzorky hlavných textílií - ako sú koberce a závesy a k nim hľadajú vhodnú farbu.

Chyby, ktoré robíme pri zariaďovaní interiéru


Interiéru chýba „charakter"

Mnohí robia chybu, že nakúpia naraz všetko zariadenie na jednom mieste. Nábytok je síce dizajnovo v poriadku, ale interiéru niečo chýba. Rovnako ako sa charakter človeka nezrodí zo dňa na deň, takisto niekedy trvá celé roky, kým interiér získa „dušu".
Zariadenie radšej nakupujte s rozvahou a postupne. K jednotlivým kusom nábytku si tak vytvoríte vzťah. A nemusí ísť len o úplne nové veci, mnohé skvosty objavíte i na blšom trhu či burze.

Neprehliadnite: Zariaďovať malý byt je oriešok. Ak si dáte pozor na pár vecí, dopadne to dobre

Zabúdate na centrálny bod
Každá izba potrebuje ústredný bod. Je to miesto, ktoré upúta pohľad a od ktorého sa odvíja účel miestnosti. Mnohí predpokladajú, že v obývacej izbe je ním televízor, ale nie je to celkom tak. Väčšie izby môžu mať i viac ako jeden centrálny bod.
Fokusom môže byť kozub, sedacia súprava, dizajnová lampa s kreslom či konferenčný stolík. Okolo neho potom umiestnite zariadenie.

Chyby, ktoré robíme pri zariaďovaní interiéru


Neviete sa vzdať starín

Kombinovať starožitné s moderným je trendové. Veci nemusia mať len historickú, ale aj citovú hodnotu. Ale ak ich doslova vo svojom interiéri trpíte len preto, že sú funkčné alebo vám ich darovali príbuzní, preč s nimi! Či už ide o masívne nemoderné kusy nábytku či drobnosti, na ktoré len sadá prach.
Zamyslite sa, naozaj sa chcete obklopovať vecami, z ktorých na vás prúdi negatívna energia? Urobte inventúru zariadenia a doplnkov. Niektoré z nich môžete predať, darovať ďalej alebo vyhodiť.

Zdroj: radomír
24.12. 2016 3:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44