8.11. 2020 6:00

Chráňte svojich miláčikov a pestujte izbové rastliny, ktoré sú pre nich bezpečné

8.11. 6:00

Chráňte svojich miláčikov a pestujte izbové rastliny, ktoré sú pre nich bezpečné

Foto: pexels.com

Domáce zvieratá a zeleň nám spríjemňujú život. Ale môžu spolu "nažívať" bezpečne? Mačky a psi si radi vylepšia jedálny lístok o zelenú stravu, no mnohé izbové rastliny sú jedovaté. Našťastie sú i také, ktoré môžete pestovať bez obáv a nevadí, ak ich váš štvornohý miláčik z času na čas ochutná.

Čo robiť, ak vznikne problém?

Ak zistíte, že vaše zvieratko si predsa len pochutnalo na nebezpečnej rastline, ktorú ste neodstránili z jeho dosahu, okamžite vyhľadajte veterinára. K prejavom otravy patrí podráždenie kože, začervenanie a opuch papuľky, hnačka, vracanie, problémy s dýchaním. Toxín môže  priamo napadnúť nervový systém, ohroziť funkciu obličiek alebo srdca. Pre istotu so sebou zoberte aj rastlinu, ktorá je za otravu zodpovedná.

Domáci miláčikovia sa dokážu znášať. Ale vedia žiť v symbióze s izbovými rastlinami?
Domáci miláčikovia sa dokážu znášať. Ale vedia žiť v symbióze s izbovými rastlinami?
Zdroj: Shutterstock

Zelenec chochlatý  

Zelenec je nenáročná rastlina vhodná aj pre začiatočníkov. Má dlhé špicaté listy s bielou kresbou, ktoré prevísajú a prostredníctvom výhonkov vytvárajú kaskádovitý tvar rastliny. Zelenec je účinný v boji proti rôznym znečisťujúcim látkam v ovzduší, vrátane benzénu, formaldehydu, oxidu uhoľnatého a xylénu. Môžete ho umiestniť na parapet alebo zavesiť do priestoru. Znesie polotieň aj slnečné stanovisko. Polievajte ho pravidelne, v zime zálievku obmedzte.

Nefrolepka vznešená  

Nefrolepka vznešená patrí medzi najčastejšie pestované paprade v interiéri. Tiež patrí k rastlinám, ktoré dokážu čistiť vzduch. Drobné lístky rastúce na stonke vytvárajú „vejáre“, ktoré môžu dosiahnuť dĺžku až 1,5 m. Na spodnej strane lístkov sú hnedé výtrusnice, ktorými môžete rastlinu rozmnožovať, jednoduchšie je to však prostredníctvom šľahúňov, na ktorých je dcérska rastlina. Nefrolepku môžete pestovať na jasnom filtrovanom svetle, znesie i čiastočný tieň. Vyhovuje jej vysoká vlhkosť vzduchu a zeminu udržiavajte vlhkú. Rastlina je vhodná na zavesenie alebo na umiestnenie do stojanového črepníka.

autor:  Radomír
8.11. 2020 6:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44