8.12. 2020 15:00

Chcete energeticky úsporný dom? Postavte ho z polystyrénu

8.12. 2020 15:00

Chcete energeticky úsporný dom? Postavte ho z polystyrénu

Foto: pinterest/bhallimond/polystyrene-houses

Polystyrén je známy svojimi tepelno-izolačnými vlastnosťami, preto sa využíva na zatepľovanie nových aj starších stavieb. Ale vedeli ste, že dom môžete v jedinom kroku postaviť a zároveň zatepliť? Umožňuje to nový typ stavebného materiálu - polystyrénové tvárnice.

O čo ide?

Tvárnice sú vyrobené zo špeciálneho polystyrénu, ktoré majú nalisované tzv. zámky, ktoré zabezpečia, aby do seba jednotlivé kusy presne zapadali. Tvoria akési debnenie pre betón, ktorý sa pri výstavbe nalieva do dutín. Výsledkom kombinácie týchto na pohľad nesúrodých materiálov - polystyrénu a betónu je nízkoenergetická pasívna stavba. Tvárnice pozostávajú z dvoch kusov polystyrénu, ktoré spájajú spony, medzi ktoré sa vyleje betón. Majú rôzne veľkosti a hrúbky. Pre zvýšenie pevnosti a stability domu sa do betónu pridáva vodorovná alebo zvislá oceľová výstuž.

Rýchla výstavba 

Výstavba rodinného domu prebieha s polystyrénovými tvárnicami rýchlejšie než pri klasickej výstavbe. Je to vďaka veľkosti i hmotnosti tvárnic. Pri výstavbe postupujete klasicky - tvárnice murujete priamo na základovú betónovú dosku. Problém nepredstavuje ani úprava dĺžky tvárnice, na ich skrátenie stačí ručná alebo elektrická píla. Elektroinštaláciu a rozvody umiestnite do vysekaných drážok, kanalizačné rúry vediete vo vnútorných hrubších tvárniciach.

autor:  Radomir
8.12. 2020 15:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy