12.1. 2021 15:00

Chcete konečne usporiť? TIETO základné veci urobte u seba doma

12.1. 15:00

Chcete konečne usporiť? TIETO základné veci urobte u seba doma

Foto: Shutterstock

Šetrenie v domácnosti sa oplatí. Ak dodržiavate pravidlá, môžete si za rok usporiť na peknú dovolenku alebo splnenie iného vášho sna.

Sú to maličkosti, ale vďaka ním vám neodletia peniaze do vzduchu. Babičky napríklad nikdy nevylejú vodu len tak do odtoku. Zalejú nimi radšej ešte kvetiny a omrvinky? Tie tiež neskončia v koši. Ak sa už z nich nedá nič urobiť, nakŕmia nimi aspoň vtáčiky.

Zbytočné nákupy

Šetriť v domácnosti sa dá úplne na všetkom. Možno vás prekvapí, ale najviac ušetríte na nápojoch a potravinách. Aj vy denne vláčite z obchodov kartóny minerálok, nezdravých sladkých nápojov a pritom vám doma z vodovodu tečie voda? Odložte si bloky z potravín a spočítajte si, koľko mesačne miniete na nápoje. Skúste tieto výdaje znížiť aspoň o polovicu a nielenže ušetríte, ale budete aj zdravší.

Pred nákupom si rozmyslite, čo budete variť.
Pred nákupom si rozmyslite, čo budete variť.
Zdroj: Shutterstock

Varte a nakupujte s rozumom

Rovnako sa dá ušetriť aj na strave. Varenie doma namiesto obedov z donášky je oveľa lacnejšie. Veľa peňazí sa minie aj pri chaotických nákupoch, kedy nakúpite, čo vidíte na očiach a potom to nestihnete spotrebovať. Vlastne vyhadzujte peniaze do koša. Ak chcete ušetriť, urobte si týždenný plán, čo budete variť a podľa toho potraviny nakúpte. Snažte sa variť tak, aby sa dalo z toho, čo ostane v jeden deň, s obmenou uvariť niečo iné na druhý deň.

Kvapka k kvapke

Energie sú ďalším hlavným zdrojom, na ktorom môžete ušetriť ročne niekoľko stoviek eur. Priznajte sa, koľko minút nechávate otvorené dvierka na chladničke, koľko vody zbytočne miniete, koľko energie vyfučí do vzduchu, keď varíte bez pokrievky? Sú to drobnosti, ale keď sa denno - denne dodržiavajú úsporné pravidlá, po čase - ako sa hovorí - aj malými kvapkami sa naplní veľký pohár.

autor:  Daniela
12.1. 2021 15:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44