12.4. 2016 8:00

Čarujte s doskami v malom byte

12.4. 2016 8:00

Čarujte s doskami v malom byte

Mikrobyty - fenomén moderného mesta - si vyžadujú invenčné riešenia. Do malého priestoru sa musí vtesnať praktickosť, originalita a šarm.

Čarujte s doskami v malom byte
V obmedzenom priestore malého bytu, ktorý neraz býva iba štartovacím bývaním pre mladého človeka alebo bezdetný pár, je potrebné myslieť vertikálne - využiť nielen každý centimeter štvorcový, ale kubický. S použitím bežnej nábytkovej „konfekcie" sa to nemusí vždy podariť. Najmä, ak nie je možné steny prevŕtať ako ementál, aby sa na silných skobách zavesil „do luftu" a nezaberal miesto na podlahe.

Doskové riešenia
Zariadenie na mieru, zhotovené z preglejky alebo MDF dosiek, tento problém často rieši. Samozrejme, pod podmienkou, že výrobe vybavenia predchádza dôkladné plánovanie. Ideálne je poradiť sa so skúseným interiérovým architektom alebo šikovnejším stolárom, obzrieť si nejaké realizácie v praxi a najmä, vyjasniť si vlastné očakávania. Obe kategórie profesionálov totiž pri návrhu zariadenia potrebujú poznať nielen miery bytu, ale aj domácnosti ako takej. Niekedy sa čerství majitelia bytu v eufórii z množstva úložných priestorov rozhodnú pre priveľmi hlboké police, ktoré ostanú nevyužité alebo naopak, podcenia množstvo vecí, ktorých sa nedokážu vzdať.Čarujte s doskami v malom byte
Úložné priestory
Ak potrebujete knižnicu, koľko metrov kníh asi máte? Plánovanie úložných priestorov sa nezaobíde bez údaju, koľko zaberie vaše oblečenie. Najlepšie je, ak si odmeriate vo svojej súčasnej skrini, koľko centimetrov zaberajú vaše svetre, šaty, topánky - máte ich uložené v policiach alebo visia na tyči? Potrebujete vysokú skriňu na dlhé oblečenie (kabáty, šaty) alebo stačí krátky rozmer (košele, blúzky, svetre).

Posteľ s výhľadom
V malom byte je niekoľko možností, ako nastohovať jednotlivé obytné „zóny". Napríklad, že sa posteľ dostane na piedestál z úložných priestorov. Toto riešenie je praktické, no nie vždy pohodlné. Hlavne, ak sa úložná „pyramída" vyšplhá tak vysoko, že k posteli je potrebný rebrík. Liezť do postele po rebríku je totiž prvý týždeň možno romantika pripomínajúca detstvo s poschodovými posteľami, no po mesiaci mnohých nostalgia prejde. Navyše, hniezdočko s výhľadom je možno fajn, ale ako sa naň elegantne dostať uprostred noci plnej vášne, je druhá vec. Z tohto pohľadu je lepšie navrhnúť spaciu časť tak, aby k nej viedli schodíky.

Čarujte s doskami v malom byte
Domčeky a siete
Pre mladú rodinku s deťmi je dôležitá bezpečnosť. Aby niekoľkoúrovňové bývanie neviedlo k zraneniam, je sieť dobrým opatrením. Tá totiž veľa nestojí, je ľahká a zároveň necháva priestor „dýchať". Naopak pre tie časti bývania, ktoré je vhodné uzavrieť (kúpeľňa, tichšia pracovňa), možno vytvoriť „domček". Pri návrhu je dobré vyhrať sa s možnosťami priezorov alebo otváracích okien.

Zdroj: nonka
12.4. 2016 8:00
Diskusia ()
Zdieľať článok