23.2. 2013 18:00

Čakáte dieťa? Zariaďte detskú izbu pohodlne aj pre seba

23.2. 2013 18:00

Čakáte dieťa? Zariaďte detskú izbu pohodlne aj pre seba

Foto: Stockfreeimages.com

V súčasnosti sú obchody plné detského sortimentu a mnohé tehotné ženy nevedia, čo budú s príchodom dieťaťa do svojej domácnosti potrebovať. Často siahajú po veciach, ktoré nikdy nevyužijú. O tom, čo bábätko potrebuje, sme sa rozprávali s psychologičkou a čerstvou mamou Mgr. Máriou Fekiačovou.

Prvé mesiace po narodení má dieťa veľmi nedokonalý sluch i zrak, preto je zbytočné lámať si hlavu tým, v akých farbách izbu ladiť. Rovnako nie sú podstatné ani hračky, s ktorými sa ešte nie je schopné hrať. „Aj napriek tvrdeniam rôznych výrobcov hračiek, dieťa nevie oceniť ich význam pre jeho celkový kognitívny vývin,“ povedala Mgr. Fekiačová.

Čo novorodenec potrebuje, je pocit bezpečia a blízkosti. „To, čo potrebuje, je mama alebo iná osoba, ktorá sa o neho stará, venuje mu pozornosť, reaguje na jeho plač a napĺňa jeho základné potreby,“ doplnila.

Praktická postieľka

Tým najdôležitejším, čo budete potrebovať hneď po návrate z pôrodnice, je postieľka. Uvažovať však netreba prioritne o jej farbe či dizajne, ale o účelnosti a bezpečnosti. Dieťa sa v nej musí cítiť dobre a vy by ste mali zvážiť parametre, ktoré vám k nemu uľahčia prístup. Pomôžu vám zabezpečiť všetky jeho potreby bez toho, aby ste sa nadmerne unavovali.

Dobrou voľbou je postieľka s pohyblivou bočnicou.
Dobrou voľbou je postieľka s pohyblivou bočnicou.
Zdroj: Veronika Rosputinská

Dobrým riešením je postieľka s odnímateľnou bočnicou.
Foto: Veronika Rosputinská

Mnoho matiek preferuje spoločné spanie v jednej posteli, ktoré síce výrazne uľahčuje nočné dojčenie, no dieťa si na to rýchlo zvykne a naučiť ho potom samostatnému spaniu je podľa slov mnohých mamičiek o to ťažšie. Psychologička s týmto názorom nesúhlasí, podľa nej väčšina detí, ak je k tomu jemne vedená, vlastnú izbu okolo štvrtého roka veku sama chce. Otázkou je len to, či je správne nechať dieťa spať v manželskej posteli s rodičmi do štyroch rokov. Predsa len, každý potrebuje svoje súkromie.

„Alternatívou k spoločnému spaniu v jednej posteli je použitie špeciálnej postieľky s odnímateľnou bočnicou, ktorá sa dá pripevniť k manželskej posteli. Bábätko spí vo svojej postieľke, ale zároveň máte k sebe blízko,“ ponúka alternatívu psychologička.

Nekonečné uspávanie

Každá mama strávi najmä prvé mesiace veľa času uspávaním svojho dieťaťa, preto by mala myslieť na to, aby sa pri tom cítila komfortne. Ideálnym pomocníkom je napríklad hojdacie kreslo alebo fit lopta. Mamičku takéto uspávanie unaví omnoho menej, ako prechádzanie sa po izbe s dieťaťom v náručí.

Mamičky by mali myslieť aj na to, že pri dojčení, ktoré často súvisí práve s uspávaním, sa uvoľňuje oxytocín, a ten vyvoláva pocity smädu. Pri postieľke a kresle by preto mali mať malý stolík, aby si mali kam položiť pohár s vodou. Dopĺňanie tekutín je pre dojčiace ženy veľmi dôležité.

Vlastný nábytok

Aj keď je novorodenec malý, často má oveľa viac oblečenia ako jeho otec. Preto netreba zabudnúť ani na skrinku alebo komodu na detské oblečenie. Je vhodné, keď ju má dieťa vlastnú, pretože časom ho určite budete viesť k samostatnosti a vlastná skriňa bude väčšou motiváciou, aby si dieťa po sebe veci odkladalo.

Pri zariaďovaní detskej izby je dôležité myslieť aj na priestor vyhradený na hranie. Ten bude potrebný už v čase, keď začne dieťa liezť. Detský kútik by mal byť dostatočne veľký a dobré zabezpečený. Nebezpečné sú napríklad radiátory alebo hrany nábytku. Preto sa do detskej izby odporúča nábytok so zaoblenými rohmi.

Tiež treba zvážiť jeho veľkosť. Mnohé predajne dnes ponúkajú špeciálny nábytok v detskej veľkosti. Samozrejme, vyzerá v detskej izbe krajšie a zaberá menej miesta, no skôr či neskôr ho budete musieť vymeniť za klasický.

23.2. 2013 18:00
Diskusia  ()
Diskusia
44