11.11. 2016 5:00

Bývanie podľa feng-šuej: Čo s „nedokonalým“ pôdorysom?

11.11. 2016 5:00

Bývanie podľa feng-šuej: Čo s „nedokonalým“ pôdorysom?

Bývanie podľa feng-šuej: Čo s „nedokonalým“ pôdorysom?

Základom feng-šuej harmonizácie je vyladiť naše prostredie na spôsob všade dobre, doma najlepšie.

Takéto nastavenie vo veľkej miere to závisí od polohy bytu, domu alebo pracovného miesta. Jedna z prvých vecí, ktorú ako odborníci na feng-šuej od svojich klientov chceme, je pôdorys miesta (priestoru), ktoré potrebuje vyladiť.

Súmernosť nadovšetko
Optimálny pôdorys je súmerný a pravidelný, ako obdĺžnik alebo štvorec. Ideálny pôdorys je teda jednoduchý - napríklad byt alebo jednopodlažný rodinný dom bez nepravidelných výstupkov alebo „vyhryznutých" zón. Ak domácnosť nemá takýto symetrický tvar, ako „feng-šuejisti" ho musíme vyvážiť.

Pri harmonizácii rodinného domu v štýle bungalov (čiže jednopodlažnom dome), sa riadime rovnakými zásadami ako v prípade bytu, s tým rozdielom, že do úvahy treba brať aj garáž. Rozlišujeme pritom situáciu, keď je garáž priamo spojená spoločným vchodom na rodinný dom alebo nie. Z pohľadu feng-šuej je vhodnejší variant ten, ak garáž stojí samostatne, pretože energie auta, výparov, ciest, garáže nám nejdú do domu. Zabezpečíme aj vhodné vetranie garáže. Samostatný vchod do garáže je z hľadiska feng-šuej optimálny (čiže nie prechod ako z izby do izby). Ale garáž „pod jednou strechou" s domom byť môže. Pri harmonizácii ide len o vchod. Predsa len, v garáži sa skladuje kde-čo: kosačky, aj záhradné hnojivá, čo teda nie je práve príjemná aróma.

Pozrite sa: Tieto zásady feng-šuej môžete vyskúšať pri zariaďovaní spálne

Asymetrické pôdorysy majú tzv. „schody" - to znamená časti buď vyčnievajúce zo spomínaného pravidelného pôdorysu alebo naopak, chýbajúce, „vyhryznuté" časti v pôdoryse, ktoré bude treba posilniť. V poschodovom rodinnom dome riešime každé poschodie osobitne. Situácia by sa dala prirovnať k dvom samostatným bytom. To platí aj pre rodinné domy, v ktorých majú spodný aj vrchný byt samostatné vchody.

„Vyhryznuté" časti sa feng-šuej úpravami zarovnávajú do pravidelného tvaru a rohy sa v optimálnom prípade stabilizujú, napríklad tehlovým múrikom alebo stromom, dreveným hranolom (viď žlté štvorce v pôdoryse). Škála možností je skutočne rozsiahla.

Pri tvorbe pôdorysu dbáme na to, aby sme nemali dvere a okná izieb na rovnakej úrovni, teda vzájomne sa „vidia" tak, že vytvoria „tunel". Takisto nie je vhodná rovnaká úroveň stavebných otvorov.

Podľa feng-šuej nie je vhodná ani opozícia vchodových dverí a kúpeľne/WC. Napríklad na dlhej priamej chodbe, ak sa toaleta nachádza presne oproti vchodovým dverám, je potrebné takúto energetickú „diaľnicu" prerušiť. Optimálny je pôdorys, kde vstúpime do väčšej, priestrannej predsiene a prvou izbou je obývačka, prípadne uvítacia izba alebo nejaký výklenok bez dverí, v ktorom by sme mohli pohodlne privítať hostí.

Bývanie podľa feng-šuej: Čo s „nedokonalým“ pôdorysom?

Vysvetlivky:
Červená farba = „prievanová" energia a križovatky energie (rýchla, prudká energia).
Zelená farba = stret energií z okien a dverí a schodiska.


Záleží aj na vode

Pri vylaďovaní pôdorysu rozhoduje viacero ďalších faktorov. Jedným z najdôležitejších je vedenie odpadovej vody v dome. Treba teda presne vedieť, kde sa nachádzajú odtoky, umývadlá, sprcha, toaleta atď. Ideálnu situáciu predstavuje stav, keď odpadová voda z kúpeľne, WC i kuchyne vedie do jedného miesta, napríklad spoločnej steny (jadra). Odpadová voda by totiž mala viesť čo najkratšou cestou von z domu. Spôsob, ako je nakreslený belasou farbou na nákrese, je vyslovene škodlivý, pretože odpad „tečie" pod celým domom.

Prečítajte si: Ako z domácnosti odstrániť negatívnu energiu

Často sa stretávame s novinkou, že obyvatelia majú kúpeľňu/WC vedľa spálne so spoločnými dverami alebo ako vedľajšiu miestnosť. Toto je možno zaujímavé v rámci architektonických trendov, ale podľa feng-šuej to nie je optimálne. Z pohľadu feng-šuej je vyslovene nevhodné spať pri „stene s potrubiami" - ani hlavou, ani telom, pretože voda narúša spánok. Ani ležať tak, že sa pozeráme na dvere do kúpeľne alebo WC nie je vhodné. A v žiadnom prípade by sme nemali mať medzi spálňou a kúpeľňou otvorené dvere. Nehovoriac o situácii, že medzi nimi žiadne dvere nie sú. Aktuálny trend, že sa vaňa nachádza vedľa postele v spálni , je z pohľadu filozofie feng-šuej nevhodným extrémom. Všeobecne platí, že vodovodné potrubie by nemalo prechádzať priestorom, ale m alo by byť v obvodovej stene. Je úplne nevhodné, ak odpadová voda odteká v stene obývačky - už sme sa s tým stretli v jednej novostavbe.

Viac kúpeľní alebo zdrojov odpadovej vody Nejeden rodinný dom má viac kúpeľní. Z pohľadu feng-šuej nie je jedno, či sú dve kúpeľne na jednom poschodí alebo jedna na prízemí a druhá na poschodí. V niektorých prípadoch je možné zrušiť dve malé kúpeľne a namiesto nich vytvoriť jednu veľkú, v ktorej bude dosť priestoru aj pre vaňu, veľkorysú sprchu a podobne. Niektorí ľudia si aj do pomerne malého priestoru (80 m²) dajú 2 kúpeľne. Ako analytici feng-šuej však musíme konštatovať, že tak vznikne aj viac odpadu. V mezonetovom byte, ak máme 2 kúpeľne nad sebou, platia podobné zásady ako v poschodovom dome.

Ak je kúpeľňa na poschodí a toaleta na prízemí, alebo kúpeľňa na poschodí a kuchyňa na prízemí (a iné kombinácie), snažíme sa vždy tieto miestnosti „zjednotiť" do jedného jadra tak, aby nám odpadová voda rôzneho charakteru netiekla kade-tade po nehnuteľnosti.

Inšpirujte sa: Aplikujte zásady feng-šuej aj v obývačke - bude v nej väčšia pohoda

Ak sú obe kúpeľne na tom istom podlaží ďaleko od seba, napríklad v rozľahlejšom prízemnom dome, nie je to podľa filozofie feng-šuej celkom ideálne. Vhodnejšie je spojiť kúpeľňu s miestnosťou WC do jedného zvodu. Pritom však treba dbať na to, aby vodovodné potrubie netieklo tou stenou, o ktorú sa delí so spálňou. Princíp je v tom, aby nebolo osobitné WC na jednom konci, vaňa na opačnom konci a hore podobne. Odpad by tak „plával" kade-tade. Dopĺňame, že v dome je optimálna kúpeľňa okrajová (s oknom). Zároveň berieme do úvahy aj polohu žumpy (kanalizácie), aby sme pri pohľade na pôdorys nemali K+K+WC úplne vľavo a kanalizáciu úplne vpravo. To by znamenalo, že odpadová voda potečie popod celú domácnosť. (Na obrázku je znázornená svetlomodrou farbou).

Bazén
Ak máme bazén pod jednou strechou s domom tak, že z bazénovej haly je prechod do domu, je vhodné halu s bazénom výrazne, ale rovnovážne zazeleniť, aby sme brzdili silu vody v dome. Zazeleníme najmä tú stranu, ktorá je najbližšie k stene s dverami.

Zdroj: kolektív energia v priestore - www.energiavpriestore.com
11.11. 2016 5:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44