13.9. 2013 8:00

Bývanie, v ktorom sa spojili jednoduché tvary a prírodné materiály

13.9. 2013 8:00

Bývanie, v ktorom sa spojili jednoduché tvary a prírodné materiály

Foto: Laura Wittek

Ak uvažujete nad interiérom s kúskami moderného škandinávskeho dizajnu, stavte na minimalizmus, jednoduché tvary a prírodné materiály .

Severský dizajn a charakteristické farby prináša na Slovensko aj fínsko-slovenský developer YIT Reding, ktorý v jednom zo svojich projektov – Tarjanne Dúbravka zariadil interiér prezentačného bytu práve v škandinávskom štýle.

Prináša tak nádych severského dizajnu pre tých, ktorí majú radi prírodu, ale nenašli sa vo vidieckom či vintage štýle. Dá sa ľahko identifikovať. Používa charakteristické farby i materiály.

Vie byť surový, jednoduchý, umiernený, ale zároveň aj moderný a dekoratívny. Má v sebe kus elegancie, zábavy, s farebnými dekoráciami sa dá pekne pohrať a popritom vôbec nevyzerá sterilne.

Pekne na prírodno

Severský dizajn má rád prírodné materiály. Tradícia dreva v krajinách bohatých severských lesov je pochopiteľná. Typický severský nábytok je vyrábaný z bledého smreka, buka či jaseňa. Svetlé drevo totiž interiér nezaťažuje a poskytuje mu priestrannosť, zároveň pôsobí veľmi prirodzene a teplo.

Drevo sa opakuje nielen na nábytku a podlahe, ale často aj ako obklad stien. V navštívenom byte je to na stene v kúpeľni. Pocit chladu domácností vyvažujú textílie, hlavne z prírodných materiálov.

Nekomplikovaná farebnosť

Severský dizajn pôsobí jednoducho a triezvo aj vďaka pokojnej a svetlej farebnosti. Tá vytvára vhodný základ pre strohé zariadenie. Ani farba interiérových stien nie je náhodná. Krátke dni na severe vniesli do domácností nielen žiariacu belobu, ale aj živé farby. Škandinávci si radi doprajú dávku červenej, žltej a modrej. Pre konzervatívne domácnosti však zostávajú prioritou prírodné tóny bledohnedej a sivej.

Svetlo a vzory

Škandinávci si doprajú prísun prirodzeného svetla v maximálnej možnej miere, keďže je ho tam nedostatok. V oknách by ste záclony hľadali zbytočne alebo iba v minimálnej miere. Využívajú ich skôr ako doplnok v podobe nariasených polopriehľadných záclon, ako v našom prípade. Ani vzory Severanov nikoho nenechajú na pochybách o ich veselej a hravej povahe.

Doplnky aj dekoračné látky sú plné národných symbolov v ich najjednoduchšej forme. V kurze sú ľudové symboly zvierat, kvetov a stromov, ale aj klasické káro a prúžok.

Mimochodom, vedeli ste, že známa fínska textilná značka Marimekko sa v začiatkoch inšpirovala aj slovenským folklórom? V navštívenom byte je to možno súhra bielej a modrej, ktorá zjednocuje priestor s modernou linkou s lesklým povrchom a obývačkovou zostavou vyrobenou na mieru.

Spoločnosť im robí okrúhly stôl a biele lakované stoličky. Farby pripomínajúce sneh a ľad vytvárajú v tejto otvorenej zóne napriek studenej farebnosti pokojnú atmosféru. Priestor zútulňujú textílie, vnášajúce do miestnosti pohodlie, teplo, farebnosť, vzory a pestrosť štruktúr. Tento mix je hravý, svetlý a veselý, no hlavne z neho cítiť lásku k materiálom a ich prirodzenosti.

13.9. 2013 8:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44