30.12. 2019 6:00

Bývajte zdravšie: Takto si zariadite domov ekologicky

30.12. 2019 6:00

Bývajte zdravšie: Takto si zariadite domov ekologicky

Foto: Vettieg

Žiť v súlade s prírodou... Dá sa to, keď čelíme následkom globálneho otepľovania – zmene klímy, topeniu ľadovcov, stúpaniu hladiny morí? Optimisti veria, že nie je neskoro a so zmenou musí začať každý u seba. Nebudeme vám radiť, ako šetriť energie, ale ukážeme, ako si zariadiť interiér v eko štýle.

Vivat Matka Príroda!

Bez ohľadu na to, ako výborne dokážu zastúpiť syntetické materiály tie prírodné, ľudia sa najlepšie cítia v kontakte s prírodnými materiálmi. Nadšenie z bakelitu, vinylu, akrylu či plexiskla nás už prešlo a čoraz viac si vážime a oceňujeme drevo, sklo, kameň, korok, hlinu a textílie, ktoré majú pôvod v prírode. S cieľom vytvoriť v dome teplú a jemnú atmosféru vznikol ekologický štýl dizajnu, ktorý používa prírodné materiály, tvary a farby s moderným spracovaním. Zariadenie ekologického interiéru nemusí byť nové, použite aj staré veci, ktoré zrecyklujte. Vytvorenie relaxačnej atmosféry so vzduchom bez chemických škodlivín za to rozhodne stojí.

Kúpeľni drevo pristane
Kúpeľni drevo pristane
Zdroj: Siko Kúpeľne

Bez zbytočností

Ekologický štýl, podobne ako príroda, nemá rád balast a zbytočnosti, prebytočný nábytok a nevhodný dekor. Preto je interiér veľmi podobný minimalistickému. Existuje medzi nimi jeden zásadný rozdiel. Všetky materiály i farby sú prírodné, technológie sú inovatívne. V interiéri v eko štýle je veľa priestoru a svetla.

Osvetlenie

Osvetlenie má byť intenzívne a čo najviac sa približovať prirodzenému slnečnému žiareniu. Svietidlá musia vyžarovať teplé spektrum so žltkastým nádychom. V ekologickej domácnosti používajte úsporné žiarovky. Ekonomické žiarivky s takým spektrom majú mierne vyššiu cenu, ale vydržia dlhšie. Vhodnou voľbou sú LED žiarovky, ktorým neprekáža častejšie vypínanie. Svetlé steny a strop a reflexné povrchy pomáhajú vytvoriť v interiéri dobré osvetlenie. Pokračovanie na 2. strane.

Inšpirujte sa eko štýlom v našej galérii.

Prirodzené osvetlenie v komunikačnej
zóne zabezpečujú stropné svetlíky.
Prirodzené osvetlenie v komunikačnej zóne zabezpečujú stropné svetlíky.
Zdroj: JÚLIA ŠIMÁKOVÁ
autor:  Radomír
30.12. 2019 6:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44