19.3. 2017 3:00

Betónová doska v kuchyni je nový hit! Tu sú jej plusy a mínusy

19.3. 2017 3:00

Betónová doska v kuchyni je nový hit! Tu sú jej plusy a mínusy

V posledných rokoch do interiéru prenikli nezvyčajné materiály a jedným z nich je betón. Stavebný materiál sa bez rozpakov udomácnil na stenách a nábytku. Jeho „robotnícky pôvod" najviac pristane industriálnemu štýlu i minimalizmu a výborne ladí s rôznymi materiálmi - sklom, kovom a drevom.

Betónová doska v kuchyni je nový hit! Tu sú jej plusy a mínusy

Surová krása
Betón to už dávno nie je len sivý „kameň". Hoci mnohí obdivujú a uprednostňujú práve jeho surovú krásu, v interiéri môže mať mnoho podôb. Rôzne farby, hrubosť, poréznosť i textúru. Farebnosť sa docieli rôznymi spôsobmi, napríklad pridaním farebných pigmentov, pridaním Použitím rôzne hrubého piesku, kamienkov a odtláčaním štruktúr, vzorov betónová doska získa originálny vzhľad. Na prvý pohľad preto nemusí byť vôbec zjavné, že ide o betón.

Betónová doska v kuchyni je nový hit! Tu sú jej plusy a mínusy


Každý kus je originál
A nielen, čo sa týka vzhľadu, ale aj tvaru. Betónová doska sa musí odliať na mieru konkrétnej linky aj s prípadnými otvormi pre drez a varnú dosku. Jej základ tvorí oceľový rošt, vďaka ktorému je doska odolnejšia voči poškodeniu. Hrúbka a tvar záleží od požiadaviek konkrétneho zákazníka. Súčasťou dosky môže byť drez, odkvapkávacia alebo odkladacia plocha. Na betónovú dosku si však musíte trochu počkať, po stuhnutí musí betón ešte vyzrieť, čo trvá asi mesiac.

Farebný betón - originálny a nekonečne tvárny!

Nezničiteľná doska
Pracovná doska je najviac namáhanou časťou kuchyne, preto je výber materiálu kľúčový. Zvoliť si betón je skvelé riešenie. Betónová doska má dlhú životnosť a bez ujmy zvláda rôzne kuchynské činnosti Je takmer nezničiteľná a spĺňa vysoké hygienické požiadavky. Ani údržba nie je náročná. Povrch betónu sa upravuje leštením a brúsením, aby sa uzavreli póry a následne sa použije impregnačný lak. Vďaka týmto procesom získate jedinečnú bezškárovú kuchynskú dosku, ktorá má životnosť minimálne dvanásť rokov.

Betónová doska v kuchyni je nový hit! Tu sú jej plusy a mínusy


Väčšia váha
Betónová pracovná doska je oveľa ťažšia ako bežné dosky, preto potrebuje stabilný a pevný základ. Máte však istotu, že je pevná, tvrdá, tvarovo stála. Dokáže odolať teplotám do 220 °C, neodporúča sa však klásť horúce hrnce priamo na ňu. Inak na nej môžete priamo rezať i krájať potraviny, nepoškodí ju to. Správne impregnovaná betónová doska bez ujmy zvládne i drobné nehody pri príprave jedál. Ak sa ňu niečo vyleje, nevzniknú škvrny. Odolá i slabším potravinárskym kyselinám ako je citrón, víno alebo ocot.

Premena kuchyne: Manželia si vlastnoručne vyrobili betónovú dosku!

Betón alebo...?
Betónovú pracovnú dosku môžete nahradiť monolitickou doskou, ktorá je vystužená textilnou tkaninou. Vďaka tomu má hrúbku len 15 mm a je oveľa ľahšia. Ďalšou možnosťou je betónová stierka, ktorá vytvorí jednoliaty povrch. Betónový vzhľad dokážu napodobniť i keramické obklady, ale tu už sa škáram nevyhnete. Najlacnejšou verziou sú laminátové pracovné dosky so vzhľadom betónu.

Po rokoch kritiky je betón opäť v kurze! V interiéri vyzerá fantasticky

Zdroj: radomír
19.3. 2017 3:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44