20.2. 2020 0:00

Belgicko: Mladá rodina a jej komfort s tepelným čerpadlom

20.2. 0:00

Belgicko: Mladá rodina a jej komfort s tepelným čerpadlom

Foto: Vaillant

Leen and Koen Wildemeerschovci žijú s ich dvojročnou dcérou Zoé v obci Aalter v Belgicku, medzi Gentom a Bruggami. Ich postoj k životu je zelený, o čom svedčí aj ich bývanie.

Nízkoenergetický dom Leeny a Koena Wildemeerschovcov má veľmi čistý a moderný vzhľad. Vo vnútri je presvetlený a otvorený priestor s veľkými oknami vedúcimi do záhrady. Leen a Koen sú obaja inžiniermi v stavebníctve a snažia sa žiť ekologicky. Myšlienka ich trvalo udržateľného a efektívneho domu im napadla, kým bývali v centre Gentu, v byte s rozlohou 85 m².

Trvalo udržateľný

„Obaja sme vyrastali na vidieku a chceli sme, aby naše deti mali rovnakú výchovu. Trvalo udržateľný život je pre nás dôležitý, chceli sme preto nájsť také riešenie bývania, ktoré by odrážalo naše presvedčenie," priznáva Leen. Keď sa s Koenom zhodli na prvom návrhu domu, konzultovali ho s architektmi a inžiniermi z realizačných firiem s cieľom premietnuť ich víziu do reality. Výsledkom je novostavba, ekologicky šetrný dom s rozlohou 200 m². Okná, obvodové múry i strecha sú dobre izolované, čím sa minimalizovali tepelné straty objektu. Nízkoenergetický dom má vykurovací systém, ktorý tvorí tepelné čerpadlo Vaillant Green iQ flexoTHERM exclusive (11 kW) typu voda/voda s hĺbkou geotermálneho vrtu 125 m. A to v kombinácii so zásobníkom teplej vody geoSTOR s objemom 400 litrov. Koncept je doplnený centrálnym ventilačným systémom s rekuperáciou tepla a fotovoltickými panelmi.

Ilustračné foto.
Zdroj: Vaillant

Ovládanie cez smartfón

„Odporučili nám konkrétne tepelné čerpadlo. Po porovnaní s inými produktmi sme si uvedomili, že kombinuje všetky funkcie, ktoré sú pre nás dôležité,“ hovorí Koen a dodáva: „Je ekologicky šetrné, efektívne a systém vykurovania môžeme ovládať cez aplikáciu multiMATIC a smartfón, aj keď nie sme doma.“

Ilustračné foto.
Zdroj: Vaillant

Pár si vedome zvolil tepelné čerpadlo s geotermálnym vrtom, aj keď to znamenalo vyššiu investíciu. „V dlhodobom horizonte je tam lepšia návratnosť. Presvedčilo nás aj to, že systém neprodukuje žiadne emisie hluku, nie je na prvý pohľad viditeľný a v priebehu roka vyžaduje minimálnu údržbu,“ hovorí Leen. Rodina žije v novom dome od februára 2016 – čo bolo perfektne načasované, keďže malá Zoé podnikla svoje prvé kroky krátko po tom, ako sa nasťahovali.
www.vaillant.sk

 

 

autor:  PR článok
20.2. 2020 0:00
Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.

44