8.7. 2019 20:30

Bavlna, satén či krep: V čom sa v lete vyspíte najlepšie?

8.7. 2019 20:30

Bavlna, satén či krep: V čom sa v lete vyspíte najlepšie?

Akú posteľnú bielizeň by ste mali používať počas horúcich letných nocí?

Bavlna, satén či krep: V čom sa v lete vyspíte najlepšie?

Horúco, dusno a teplo. Aj takto je v tieto dni, a žiaľ, aj počas nocí! A je jedno, či doma máte klimatizáciu, ventilátor, alebo ste úplne bez chladenia. V posteli to musí fungovať, inak počas noci nenaberiete dostatok nových síl. V čom sa vám teda bude spávať najlepšie?

Prečítajte si aj: Wau: Takto dokáže textil zmeniť váš domov!

Jednou z možností, ako si dopriať aj v lete kvalitný spánok, je siahnuť po tých správnych posteľných textíliách. Zohrávajú totiž veľmi dôležitú úlohu. Lenže ktorý materiál je najviac vhodný (a ideálne aj ochladzujúci) a čo by ste mali naopak odložiť na zimu?

Bavlna, satén či krep: V čom sa v lete vyspíte najlepšie?

 

Keď hovoríme o spánku v lete a celkovo počas období s vyššími teplotami, treba myslieť okrem pohodlia aj na naše zdravie. Práve teplo spôsobuje, že sa potíme vo zvýšenej miere, a teda by sme posteľnú bielizeň mali meniť čo najčastejšie.

Prečítajte si aj: Pozor: Toto sa stane, keď nebudeme mať v meste dostatok stromov

Základným pravidlom je, že ak ste sa ráno zobudili na prepotenom vankúši či plachte, pošlite ich rovno do práčky. Za bežných okolností môžete posteľnú bielizeň v lete meniť približne dvakrát do týždňa. Toto zvládnete s dvoma sadami, pričom jednu práve používate a druhá je v praní.

Prečítajte si aj: Wau: Materiálové trendy, ktoré pomáhajú znižovať klimatické zmeny

Aký materiál však zvoliť?

Aby vaša pokožka mohla dýchať, potrebujete sa zakrývať materiálom, ktorý je prírodný. Ide o logickú voľbu, pretože tieto materiály dokážu omnoho viac než len lahodiť oku. Na kvalite posteľnej bielizne preto nešetrite a siahnite po bavlne. Prekvapili sme vás? Áno, aj v dnešných časoch je bavlna stále top materiálom na posteľnú bielizeň, a to vďaka svojej farebnej stálosti, jemnosti na dotyk, nedráždivosti, dobrej priedušnosti a savosti.

Bavlna, satén či krep: V čom sa v lete vyspíte najlepšie?

 

Náš tip: Nie je bavlna ako bavlna. Pod označením bavlna môžete zakúpiť obrovské množstvo rôzne kvalitných výrobkov. Medzi top produkty v tejto oblasti však patrí egyptská bavlna. Považuje sa za luxusnejší výrobok, čo spoznáte nielen podľa ceny, ale už pri prvom dotyku s týmto príjemným materiálom. Na letné mesiace odporúčame hľadať jej úpravu - bavlnený satén.

Prečítajte si aj: Malé obkladačky sú out: Pozrite sa, čo sa s nimi robí teraz - sú úúúplne všade!

Kde je ten rozdiel?

O tom aký kvalitný bude konečný výrobok, rozhoduje odroda bavlny a dĺžka vlákien samotného „chumáčiku" bavlny. Dôležité je potom správne spracovanie a väzba, ktorou je látka utkaná. Jedným zo smerodajných údajov je vždy hustota nití (neraz sa uvádza v jednotkách známych ako palec štvorcový).

Prečítajte si aj: Krajšie bývanie vďaka overeným radám dizajnérov. Hodia sa aj k vám domov

Bavlnený satén alebo radšej krep?

Bavlnený satén sa leskne, čo vytvára veľmi zaujímavé možnosti pri kombináciách farieb a vzorov. Zároveň je jemný na dotyk a jeho hlavnou výhodou je, že v lete chladí. Naopak, v zime vás bude zohrievať. Pre tých, ktorí sa obávajú žehlenia, môže byť zaujímavá aj bavlna prevedení jersey. Pruží a žehliť ju vôbec netreba.

Bavlna, satén či krep: V čom sa v lete vyspíte najlepšie?

 

Rovnako netreba žehliť ani krepovú posteľnú bielizeň, krep však odporúčame najprv naživo odskúšať, aby vám bol na dotyk príjemný - v lete predsa len odhaľujete viac pokožky i počas spania, preto by kontakt s bielizňou mal byť zážitkom.

Inšpirujte sa štýlovou posteľnou bielizňou v našej GALÉRII. Dajte si poradiť od oborníčky na feng šuej, ako zariadiť spálňu vo VIDEU.

Zdroj: agáta
8.7. 2019 20:30
Diskusia  ()
Diskusia
44