18.5. 2012 8:00

Atraktívny ťahokov

18.5. 2012 8:00

Atraktívny ťahokov

Foto: Laura Wittek

Na prvý pohľad znie slovo ťahokov ako bizardná slovná hračka. V skutočnosti ide o materiál, ktorý je v stavebníctve známy. Ak vás naň upozorníme, možno zistíte, že schody, po ktorých kráčate denne do práce, sú práve z ťahokovu.

Hľadanie nových materiálov na originálne architektonické a dizajnérske produkty nám mnohokrát privedie k starým osvedčeným materiálom, ktoré dostanú novú funkciu. To platí aj pre ťahokov, v minulosti využívaný ako lacný exteriérový materiál na priemyselných stavbách. Architekti so dnes nevedia vynachváliť jeho dobré vlastnosti. Radi ho navrhujú na výplne schodísk či zábradlia, na podhľady, obklady fasád alebo aj ako optické predely v interiéri. Dizajnéri zasa uprednostnili ľahkú údržbu tohto materiálu a navrhujú z ťahokovu nábytok alebo bytové doplnky.

Kosoštvorce alebo kruhy?

Ťahokov je plechová mriežkovina. Vyrába sa tak, že tabuľa alebo zvitok plechu sa nastrihne a následne natiahne v závislosti od požadovaného druhu a technických parametrov otvoru. Tvar a veľkosť otvorov závisí od tvaru násroja. Ak je potrebné dosiahnuť hladký povrch ťahokovu, je do výrobného procesu zaradený ďalší krok – valcovanie.
V ponuke výrobcov nájdete rôzne vzoru ťahokovu – s kosoštvorcovými, štvorcovými, kruhovými, šesťhrannými dekoratívnymi okami.

Antikoro, hliník, meď

Ťahokov sa vyrába z rôznych druhov materiálov, z obyčajnej, ušľachtilej alebo pozinkovanej ocele, mosadze, medi a hliníka. Štandardne sa predáva ťahokov v tabuliach s rozmermi 1 x 2 m, ale výrobcovia vedia dodať aj iné požadované rozmery.
Povrchová úprava ťahokovu je závislá od miesta použitia. Do exteriéru odporúčajú výrobcovia pred aplikáciou vrchného náteru žiarovo zinkovať. Interiérové použitie nekladie veľké nároky na konečnú povrchovú úpravu, volia sa tradičné spôsoby ochrany. Najčastejšie sa využíva aplikácia práškových farieb, pričom farebná škála je rôznorodá.

Kam s ním

V stavebníctve má ťahokov svoju tradíciu v priemyselných stavbách. Kým tu vyhovuje pre svoje dobré úžitkové vlastnosti, v interiéri je zaujímavý najmä pre svoj industriálny výraz. Kovový vzhľad pristane strohého nábytku a otvorenému, minimalistickému priestoru. Často sa používa na výplne zábradlia, schodiskové stupne, podhľady, podesty, police, tienidlá. Z ťahokovu možno vyrábať záhradný nábytok, ozdobné a bezpečnostné kryty na radiátory, priehradky, priečky, rôzne atypické plochy aj oblé architektonické prvky.

18.5. 2012 8:00
Diskusia  ()
Diskusia
44