8.3. 2012 7:00

Akú pec?

8.3. 2012 7:00

Akú pec?

Foto: Archív

Kachľové pece sú nádherné a funkčné diela. Ich stavba si vyžaduje prax a vzdelanie, preto patrí do rúk odborníkov. V žiadnom prípade nevznikajú kúpou kachličiek v obchode a ich obložením okolo pece. Existujú dva základné postupy stavby kachľovej pece.

STAVBA PECE „NA HLINU“.

Princíp spočíva v tom, že najprv sa stavia keramika do radu, ktorá sa z vnútra zliepa hlinou. Potom sa k nej hlinou prilepí šamotová tehla alebo plátok z vnútornej strany. Takto vznikne dvojvrstvová konštrukcia a -pozor - pec rastie súčasne zvonku aj zvnútra. Musí byť tesná a pevná aj keď je lepená len hlinou. Drôt sa používa na spevnenie spojov. Vo všeobecnosti je takáto pec menšia.

STAVBA PECE „NA VZDUCHOVÚ MEDZERU“

Dalo by sa povedať, že je to presný opak stavby pece „na hlinu“. Môže sa postaviť jadro pece a potom stavba kachlíc okolo jadra. Medzi nimi je vzduchová medzera s rozmerom maximálne do 25 cm. Každý kachliar sa môže na želanie zákazníka“ vyhrať“ s tvarom pece ako chce. Potrebuje však viacej miesta. Jadrá pecí sa zdokonalili tak, že si ich môžete kúpiť hotové. Ohnisko aj tvarovky na vedenie dymu do komína stačí poskladať ako skladačku. Samozrejme, vyžaduje si to projekt a odborné vedomosti majstra kachliara.

Tieto dve základné technológie sa dajú kombinovať. Pece „na hlinu“ sa skôr nahrejú od zakúrenia a majú teplejšie až horúce miesta presne tam, kadiaľ prúdi dym. Teplota sa môže pohybovať od +20°C až do +70°C. Pece „na vzduchovú medzeru“ majú teplotu rozloženú po povrchu rovnomernejšie a nahrievajú sa pomalšie. Pece treba časom čistiť. Kvalitná pec musí mať čistiace otvory. Bez nich sa raz zanesie a môže byť koniec pece.

Nedá sa určiť, ktorá technológia je kvalitnejšia, drahšia či lacnejšia. Kvalita sa skrýva v dobre odvedenej remeselnej práci a dobrých materiáloch na stavbu pece. Kvalitná pec nepodpáli váš dom či chalupu a neohrozí nikoho na zdraví a živote. Cech kachliarov Slovenska má členov, s ktorými sa môžete poradiť a zveriť im stavbu Vašej pece.
www.cechkachliarov.sk/


 

autor:  PR článok
8.3. 2012 7:00
Diskusia  ()
Diskusia
44