15.9. 6:00

Ako zrenovovať staré drevené parkety: Postup krok po kroku

Po každom nátere nechajte parkety poriadne vyschnúť.
Po každom nátere nechajte parkety poriadne vyschnúť.
Zdroj: pexels.com

Brúsenie

Pred brúsením je potrebné odstrániť obvodové lišty a všetky kovové časti. Na renováciu slúžia stroje, ktoré starú vrstvu dreva zbrúsia pomocou brúsneho papiera. Parkety treba zbrúsiť aspoň trikrát na celej ploche, vrátane okrajov. Začnete s väčšou zrnitosťou, stredné brúsenie realizujte s brúsnym papierom so zrnitosťou 50-80. Finálne brúsenie s jemnou zrnitosťou 120 – 150 dokonale vyleští povrch. Po každom brúsení dôkladne odstráňte vlhkou handrou vzniknutý prach. Brúsenie prevádzajte šikmo smerom k vláknam dreva, jemné záverečné prebrúsenie naopak po vlákne. Na ťažko dostupné rohy a okraje použite ručnú brúsku. Po druhom zbrúsení parkiet môžete jemné defekty opraviť tmelom, ktorý pre dosiahnutie zhodného odtieňa zmiešajte s brúsnym prachom.

Povrchová úprava lakom

Po brúsení a tmelení podlahu poriadne vyčistite a môžete ju ošetriť zvoleným prostriedkom – lakom alebo olejom. Lak nanášajte valčekom smerom od okna do stredu v 1,5 metrových pásoch, aby sa prekrývali. Môžete použiť základný lak, ktorý nanesiete v jednej vrstve a po jej zaschnutí 2 – 3-krát vrchný lak. Po aplikácii základného náteru jemne prebrúste, aby vznikla hladká plocha. Parkety povysávajte a opäť naneste vrstvu laku. Po parketách môžete chodiť najskôr deň po zaschnutí, ale konečnú tvrdosť získa lak až po týždni až dvoch. Miestnosť dobre vetrajte, ale zabráňte prievanu a dopadu slnečných lúčov na parkety.

Starajte sa o svoje podlahy správne.
Starajte sa o svoje podlahy správne.
Zdroj: bruce.com

Úprava olejom alebo voskom

Pri olejovaní je dôležité poriadne olej votrieť do parkiet, aby vsiakol. Na povrchu nesmú zostať lesklé miesta. Olej nanášajte štetcom a bavlnenou handrou poriadne roztrite, treba urobiť aspoň dve vrstvy v rozmedzí dvoch dní. Vosk na báze včelieho vosku urobí podobnú službu ako olej. Prenikne do hĺbky dreva a vyplní póry a vytvorí na parketách ochranný film. Pôsobí prirodzene, je však nutné častejšie ho opakovať. Po zaschnutí môžete po podlahe chodiť, na druhý deň umiestniť ľahšie kusy nábytku. Na zrenovované parkety odporúčame umiestniť ťažký nábytok až po týždni, rovnako ako koberce.

autor:  Radomir
15.9. 2020 6:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44