15.9. 2020 6:00

Ako zrenovovať staré drevené parkety: Postup krok po kroku

15.9. 6:00

Ako zrenovovať staré drevené parkety: Postup krok po kroku

Foto: unsplash.com

Drevo je nádherný prírodný materiál, ktorý ani rokmi nestráca na kvalite. Akurát vyžaduje väčšiu starostlivosť, aby si čo najdlhšie udržalo krásu. Určite sa preto oplatí staré drevené parkety zrenovovať a nemeniť ich za laminátovú podlahu alebo dlažbu.

Prečo im dať šancu?

Parketová podlaha môže mať rôzne vzory, najrozšírenejší je tzv. „stromček“ alebo štvorce, ktoré tvoria šachovnicu. Parkety môžu byť uložené do ďalších pravidelných i nepravidelných vzorov a obrazcov a obsahovať intarzie z iných druhov dreva, ktoré vytvárajú farebný kontrast. Na výrobu parkiet sa používajú najmä tvrdé kvalitné drevá ako je dub, jaseň alebo orech, takže sa oplatí ich renovovať.

Ide to donekonečna?

Aj drevené parkety však majú svoju životnosť a nie je možné „oživovať“ ich donekonečna. Veľa závisí od ich hrúbky a celkového stavu. Parkety môžu byť jedno alebo dvojvrstvové. Prehnité alebo škodcami poškodené kusy musíte vymeniť, tie už nezachránite. Mierne poškodené parkety však stačí zbrúsiť, prípadne vytmeliť a dať im nový ochranný náter.

Parkety robia z domu domov.
Parkety robia z domu domov.
Zdroj: Kaja Migdałek-Kaczmarek i Szymon Kaczmarek /tymaprojekt.pl

Menšie alebo väčšie opravy

Najprv vizuálne skontrolujte parkety. Niekedy môže byť vzhľadom na ich stav nutné najprv ich na určitej ploche rozobrať. Je to najmä vtedy, ak sú veľmi uvoľnené a vzdialené a tmelenie by na tento defekt iba upozornilo. Najčastejšie sú uvoľnené miesta pri krajoch. Zo zadnej strany parkiet treba odstrániť staré lepidlo, očistiť aj podklad a následne ich znovu nalepiť. Po zaschnutí môžete parkety prvýkrát zbrúsiť. Pri väčšom uvoľnení parkiet alebo ich poškodení v strednej časti niekedy nie je možné parkety vybrať, ale musíte ich doslova vyrezať.

autor:  Radomir
15.9. 2020 6:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44