16.2. 2021 15:00

Najdôležitejšia vec v obývačke: Viete, ako v nej usporiadať nábytok?

16.2. 15:00

Najdôležitejšia vec v obývačke: Viete, ako v nej usporiadať nábytok?

Foto: idealhome.co.uk

V obývacej izbe strávime asi najviac času. Odpočívame tu, prijímame priateľov a často plní aj funkciu jedálne a pracovne. Práve preto je nevyhnutné účelné a praktické zariadenie takéhoto priestoru. Nemali by sme ho zbytočne nepreťažovali nábytkom, ale prílišná strohosť zase pôsobí chladne.

Dôležitá je (nielen) dispozícia

Na výber a usporiadanie nábytku má zásadný vplyv veľkosť a pôdorys miestnosti. Tiež svetlosť, usporiadanie okien a dverí. Ale nielen dispozičné riešenie ovplyvňuje výber nábytku. Podstatná je tiež prevádzka domácnosti a individuálne nároky. V priestranných miestnostiach, kde je dostatok miesta, umiestňujeme sedací nábytok, a takisto aj úložný a prípadne aj jedálenský. K pocitovému a priestorovému oddelenie jednotlivých zón používame nábytkové skrinky, ľahké paravány alebo posuvné japonské steny. Vzniknú tak značne atraktívne zákutia. Priestorovo nedostatočné izby v staršej panelovej zástavbe veľký priestor ku kreativite neponúkajú. Izby preto zariaďujeme prakticky a účelne.

Nábytkové zostavy

Od obývacej izby očakávame, že bude plniť najmä relaxačnú funkciu. Preto sú nábytkové zostavy súčasnosti ľahké a vzdušné. Nábytok je jednoduchý, ľahko premiestniteľný a prestaviteľný. Pozostáva z drobnejších prvkov, ako sú skrinky a regály, ktoré môžeme kvôli dynamike izby porozdeľovať a rozmiestniť po celom priestore v menších častiach. Takto môžeme do izby umiestniť aj pomerne veľký počet skriniek, bez toho, aby izba pôsobila preplnená. Na vytvorenie útulného dojmu dopĺňame zostavy drobnými solitérmi, ako je napríklad presklená vitrína, CD stojan, stojan na kvety, odkladací stolík a poličky. Všetko by ale malo byť zladené a i prípadné zámerné kontrasty volíme s vkusom.

Zdroj: lena
16.2. 2021 15:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44