29.12. 2022 15:27

Ako ušetriť na teplej vode? Fotovoltické panely to vyriešia za vás

29.12. 2022 15:27

Ako ušetriť na teplej vode? Fotovoltické panely to vyriešia za vás

Foto: ZSE

Ľudia neustále vyhľadávajú čo možno najjednoduchšie spôsoby ako ušetriť. Nie je tajomstvom, že využívanie fotovoltiky prispieva nielen k energetickej nezávislosti a ekologickosti ale aj k úspore peňazí. Ako otázku šetrenie dokážu vyriešiť fotovoltické panely?

Čistá a obnoviteľná solárna energia

Na každé miesto na Zemi dopadá počas roka určité množstvo slnečného žiarenia. Solárne technológie zachytávajú toto žiarenie a premieňajú ho na užitočné formy energie. Pravdepodobne ste sa už stretli s pojmom fotovoltika, ktorej základný princíp sa využíva vo fotovoltických paneloch. Keď Slnko svieti na fotovoltický panel, energia zo slnečného žiarenia sa absorbuje. Táto energia vytvára elektrické náboje, ktoré sa pohybujú, čo spôsobuje tok elektrickej energie. Fotovoltické panely sa v skutočnosti skladajú z mnohých menších jednotiek nazývaných fotovoltické články - to znamená, že premieňajú slnečné svetlo na elektrickú energiu. Každý fotovoltický článok je v podstate zložený z dvoch plátkov polovodivého materiálu, zvyčajne vyrobeného z kremíka.

Vedeli ste, že výskumníci, zaoberajúci sa fotovoltikou dokázali vyrobiť ultratenké, flexibilné solárne články, ktoré sú dvadsaťkrát ľahšie ako list kancelárskeho papiera a majú približne len jednu stotinu šírky ľudského vlasu? V skutočnosti sú tieto články také ľahké, že sa dajú umiestniť na vrch mydlovej bubliny, no napriek tomu vyrábajú energiu s približne rovnakou účinnosťou ako solárne články na báze skla. Ľahšie solárne články, ako sú tieto, by sa mohli integrovať do architektúry, leteckej techniky alebo dokonca nositeľnej elektroniky.

Fotovoltika: Princíp fungovania

Solárne panely ako také môžeme rozdeliť na dva typy. Prvým sú fotovoltické panely a druhým solárne kolektory. Obidve verzie majú spoločný zdroj získavania energie – Slnko.

Výhody, ktoré so sebou fotovoltické panely prinášajú, sa odrazia nielen na Vašej peňaženke, ale aj na udržateľnosti planéty. Čerpanie energie z obnoviteľných zdrojov šetrí životné prostredie významným spôsobom.

Fotovoltické panely ako pomoc pri úspore na teplej vode

Inštalácia fotovoltických panelov nie je finančne náročná a do budúcnosti sa očakáva, že počiatočný kapitál bude ďalej klesať. Ak sa rozhodnete pre fotovoltické panely od ZSE, dokážete ušetriť až sedemdesiat percent ročnej spotreby teplej vody. Pokiaľ ide o náklady na jej ohrev – tie môžete znížiť až o polovicu. Pre lepšiu predstavu ide vo výsledku o tristo až štyristo eur ročne pre štvorčlennú rodinu.
Nad fotovoltikou môže uvažovať obyvateľ každej časti Slovenska. Netreba podliehať mylným predstavám, že výhody solárnej energie vedia čerpať len ľudia z južných oblastí. Dopad slnečného svitu v našej krajine je v skutočnosti postačujúci pre využitie fotovoltiky takmer kdekoľvek. Nemusíte sa zaoberať geografickou polohou, radšej sa sústreďte na technický stav Vašej strechy. Montáž panelov by mala prebiehať na bezpečnej, pevnej a odolnej streche.

autor:  PR článok
29.12. 2022 15:27
Zdieľať článok